| abstract56 a întrebat:

cum as putea sa slabesc si eu am 14 ani si am 64 de kg thinking Ce as putea face fac fotbal... Dar mananc cam mult seara la 10 cum as putea sa ma aptin sa nu mai manac si ce regim sa-mi fac ce salate as putea sa mananc thinking sau cum sa nu mai mananc paine ce-l mai pun raspuns fundita

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Depinde ce înălţime ai!

| mihaitaLGP a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca totul pleaca de la alimentatie.
Tu zilnic trebuie sa ai un raport caloric stabilit in functie de greutate si inaltime.
Celulele tale musculare mor si sunt inlocuite de alte celule noi o data la 30 de zile.
Daca raportul tau caloric este prea mare celulele musculare si ele vor aparea intr-un numar mai mare.
In concluzie celulele care sunt in plus se transforma in strat adipos (grasime).

Repet, trebuie sa ai un raport caloric bine stabilit.
Ideal ar fi sa nu consumi mai mult de 1200 de calorii pe zi.

Trebuie sa fugi de alimentele bogate in GLUCIDE, CARBOHIDRATI SI LIPIDE SATURATE.

Glucidele sunt alimentele care contin zahar.
Trebuie sa te feresti cel mai mult de acest tip de alimente.

Carbohidratii : Paine, Paste, Cartofi, Cereale etc.

Lipidele saturate sunt grasimile.

Poti cauta un tabel cu alimentele folosite de tine ca sa ai termen de comparatie.

Consuma multe alimente bogate in proteine cu raport caloric mic, fructe si legume.

Si iti mai sugerez sa te apuci de un sport.
Cele mai indicate pentru arderea grasimilor sunt atletismul si fitness.

Iar daca chiar nu vrei sa faci un sport anume, alearga.
Alergarile intense si ritmice sunt cele mai bune exercitii pentru arderea grasimilor.

Bicicleta sau saritul corzii sunt la fel de eficente.