Întrebare recomandată | 08Yonutz17 a întrebat:

cum scap urgent de coșurile de pe fata? Dau funda la un răspuns util.

Răspuns Câştigător
| ABCD122 a răspuns:

Du-te la dermatolog si atunci vei știi exact ce fel de acnee ai si cum o poți trata fără sa rămâi cu cicatrici. Si nu le stoarce!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le storci, eu asa fac si n-am patit nimic pana acum.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ferește, asta e sinucidere curată pentru acnee!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Pai toate rudele mele isi storc cosurile, si n-a murit nimeni din asta

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Acel „sinucidere" e un fel de a zice, evident că nu mori de la așa ceva. Dacă îți storci coșurile vei împrăștia microbii pe toată fața și de aceea vei întreține dezvoltarea acneei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Pai nu le storc asa. le storc cu ceva, si am grija sa nu ramana pe fata.

| Morphines a răspuns:

Există o singură soluție: mergi la dermatolog! Știu că este o bătaie de cap, că vei cheltui bani, că poate ți-e rușine să fii examinat de altcineva, dar este cel mai bine pentru sănătatea ta.
Depinde de tipul de acnee pe care îl ai. Poți avea acnee juvenilă, adică banalele coșuri ale pubertății, care sunt mai ușor de tratat, dar poți avea și acnee vulgară, care este, așa cum îi spune și numele, o formă mult mai serioasă, unde ai pe față un fel de chisturi, ca să înțelegi. Mai mult, depinde și gradul de extindere al acneei. Dacă ai doar pe față, din nou, este mai simplu, dar dacă ai și pe umeri, piept, spate ori alte zone atât costurile, cât și durata de vindecare sunt mai mari.
Trebuie să știi că este posibil să nu scapi niciodată e acnee. Depinde de la persoană la peroană. În funcție de seriozitatea problemei, vei lua antibiotic și alte geluri pentru o peroiadă de o lună pentru început. Apoi, în funcție de rezultate poți continua cu ele până la un an.
Baftă și succes! happy

| Alicezzz a răspuns:

Mergi la dermatolog sau vezi cauza de unde vine si iti va recomanda doctorul crema gel de fata sau pastile daca este treaba hormonala daca esti la pubertate. Restul cu produse din comert sunt mituri si atat... merg pentru o acnee usoara.

| Softe a răspuns:

Din cauza apei calde porii de pe fata se deschid și se acumulează mizerie apărând cosurile, o metoda eficienta ca după fiecare spălare cu săpun și apa calda (dimineata și seara) sa dai și cu apa rece ca porii sa se închidă iar coșurile vor înceta sa apara.

| Odysea a răspuns:

Buna,
Poti sa te duci la un dermatolog sau sa iti cumperi o crema de la farmacie anume pentru cosuri.