| anonim_4396 a întrebat:

Daca am 15 ani pot detine o arma airsoft?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu achizitionare ci port - arma, adica o cumpara mama si o folosesc eu!

| cutare9999996 a răspuns:

Replicile airsoft sunt permise dar sunt restrictionate pana la viteza de 0, 08 jouli pentru persoanele sub 18 ani. Toti practicantii care au cel putin 14 ani nu au nevoie de acordul parintilor. Replicile airsoft ce au putere mai mare de 0, 08 jouli pot fi achizitionate din magazine specializate de arme si toti practicantii trebuie sa aiba cel putin 18 ani.
Belgia
Replicile airsoft pot fi cumparate de la distribuitori autorizati care detin un certificat pentru arme de aparare care le permite importul si comercializarea armelor de foc.
Bulgaria
Persoanele intre 14 si 18 ani pot juca cu acordul parintilor si nu sunt necesare documente specifice pentru cei peste 18 ani. Legea bulgara le considera arme cu aer si pentru posesia acestora nu este nevoie de autorizatie; oricum folosirea acestora in spatii "protejate" este interzisa. Spatiile protejate includ spatiile publice, scolile, cladirile administrative si alte proprietati publice. Nu exista restrictii in legatura cu transportul, posesia sau folosirea replicilor airsoft in Bulgaria. Nu exista restrictii in legatura cu varsta practicantilor dar in acelasi timp comerciantii nu vand replici minorilor. Nu sunt restrictii in legatura cu folosirea laserului a lanternelor tactice alaturi de replici airsoft. Spre deosebire de jocurile din SUA nu este necesara vopsirea capatului tevii in portocaliu si nu exista restrictii legate de puterea replicii airsoft.