| NormalMan a întrebat:

.. de 2-3 luni nu imi mai merge deloc dar deloc bine. numai la scoala cu prietenii ma simt in corpul meu. cand vin acasa sunt mereu presat de parinti si niciodata dar niciodata nu am auzit de la parintii mei : Bravo, sunt mandru te tine.
Sa va explic: Am 12 ani si sunt la o scoala [cea mai buna] din Iasi iar acum parintii mei ma toaca sa devin un om bun orice. partea nasoala este ca mie nu imi plac chiar toate materiile de la scoala. Totul merge rau. asa simt cand ajung acasa mama cu tata ma cearta si nu ma lasa deloc in pacea mea sa fac asa cum vreau eu lucrurile. Ma batjocoresc imi spun,, repetentu" si mie nu prea mi se pare normal. Notele pe care le iau nu sunt nici ele extraordinare... dar asta este exista oameni si oameni. Ei mi-au oferit aproape tot ce se putea, dar eu nu prea tin cont de asta. Sa fii fost prea egoist? Sa fiu prea prost? Sa ma mut de la scoala? va rog frumos raspundeti-mi pentru ca eu am senzatia ca mai am putin si ma sinucid. Cand ii sun ca am luat o nota proasta [se intampla rar.2-3 ori la 5-6 luni] imi zic : Vai! Deci cand ajung acasa nu stiu ce sa iti fac. Am nevoie de idei cum sa imi schimb viata cum sa fac ceva ceea ce imi place[imi place sa joc fotbal, sa inot, sa fac Algebra(mate) si mai multe.] va rog ziceti-mi sad simt nevoia sa nu mai traiesc..Ps[Scuzati categoria dar este cea mai populata]

Răspuns Câştigător
| unconnected a răspuns:

Imi pare rau ca ai considerat ca te-am jignit.Eu am vrut doar sa te ajut.Nu stiu ce anume din raspunsul meu te-a insultat straight face. Raspunsul meu a fost cat se poate de pozitiv pentru ca si eu am trecut prin asa ceva, dar pana la urma am reusit sa trec peste.
Asta e problema ta: tu vrei sa auzi doar raspunsuri pozitive si nu le accepti pe cele "negative". Asta am incercat sa-ti explic. happy
Cat despre funda, nu multumesc!
Am raspuns intrebarii tale deoarece am vazut ca ai scris ca ai avea de gand sa te sinucizi straight face. Atunci m-am speriat mult si cred ca m-as fi simtit vinovata daca nu ti-as fi raspuns.(doamne fereste daca ai fi facut-o).
O sa-mi dai dreptate peste vreo 2-3 aniwinking

5 răspunsuri:
| unconnected a răspuns:

In primul rand am vazut ca ai scris „mai am putin si ma sinucid".Sa nu cumva sa-ti treaca asa ceva prin gand straight face. Viata merge mai departe, nu se termina la 12 ani.La varsta ta e normal sa treci prin perioade mai dificile in care crezi ca tot universul din jurul tau se naruie.Nu poti sa iei note bune de fiecare data si nu se poate sa-ti placa absolut toate materiile.In viata trebuie sa faci ceea ce-ti place, dar si ceea ce iti asigura un viitor si un trai cat de cat decent.
Stai linistit.Parintii nu iti vor raul, iti vor doar binele.Doar ca, dupa cum spuneai si tu, ei iti ofera totul si ar vrea ca si tu sa te straduiesti mai mult la scoala si sa iei note mai bune, dupa cum ei muncesc si se straduiesc sa te faca fericit.Pentru ca nu e corect ca tu sa primesti si sa nu oferi nimic in schimb.Si da, aici pot sa zic ca esti egoist.Dar e foarte bine ca ai realizat acest lucru ca sa il poti corecta:fii mai deschis cu parintii tai si spune-le tot ce simti.Ei sunt cei mai in masura sa te ajute pentru ca te cunosc.Eu sunt un simplu utilizator al site-ului care nici macar nu-ti cunoaste numele. Spune-le ca nu iti place cand ei te striga "repetent". Doar asa poti rezolva problema: discutand.
Ca sa iesi din starea ta( care dupa parerea mea ar semana cu o depresie) iti trebuie putin optimism.Incearca sa vezi mereu partea buna a lucrurilor si sa uiti de cea negativa ca si cum nu ar exista.Si crede-ma odata si odata o sa-ti dai seama ca ea chiar nu exista, ci doar noi incercam sa ne-o imaginam.
Sunt convinsa ca pana acum ai practicat fotbalul si inotul din moment ce iti plac. happy Tot ce trebuie sa faci este sa le practici in continuare. Daca iti plac cu adevarat si esti bun la una dintre ele poti sa faci performanta. Iasiul este un oras mare.Roaga-ti parintii sa te inscrie la un club sportiv.
Algebra o faci la scoala.Deja tu faci ceea ce iti place happy. Daca pana la sfarsitul clasei a-8a pasiunea ta o sa ramana, poti sa mergi la profilul mate-info si de acolo la ce facultate vrei happy.
Acum poti sa participi la olimpiada de matematica si la diferite concursuri, cum poti participa si la competitii la fotbal si inot. happy
Sper ca te-am ajutat!

| NormalMan explică (pentru unconnected):

Deci crede-ma cu cat citeam mai mult cu atat se invartea mai tare monitorul. Doar ca am o mica problema. parintii mei nu prea discuta cu mine, daca ar fi sa vorbim ceva ar fi scoala nimic alt ceva. ei cred ca eu nu am sentimente asta stiu bine. cu mult amar voi putea fii optimist deoarece ei ma descurajeaza. cand am de facut ceva si sunt aproape de sfarsit ei vin si spun : Hai, repetentu' gata temele? :straight face mor cand aud asta... nu stiu ce sa mai fac dar multumesc chiar m-ai ajutat. Fara sa te superi pe mine ca nu iti dau funda dar mai vreau raspunsuri pozitive. adica sa nu ma insulte nimeni si sa imi mai dea idei ...sa nu creada ca iti voi urma raspunsul si gata. ok? Merci mult :*m'ai inveselit.

| NormalMan explică (pentru unconnected):

Nu m-ai jignit absolut deloc. Multumesc ca imi porti de grija :*

| unconnected a răspuns (pentru NormalMan):

Imi pare rau ca ai considerat ca te-am jignit.Eu am vrut doar sa te ajut.Nu stiu ce anume din raspunsul meu te-a insultat straight face. Raspunsul meu a fost cat se poate de pozitiv pentru ca si eu am trecut prin asa ceva, dar pana la urma am reusit sa trec peste.
Asta e problema ta: tu vrei sa auzi doar raspunsuri pozitive si nu le accepti pe cele "negative". Asta am incercat sa-ti explic. happy
Cat despre funda, nu multumesc!
Am raspuns intrebarii tale deoarece am vazut ca ai scris ca ai avea de gand sa te sinucizi straight face. Atunci m-am speriat mult si cred ca m-as fi simtit vinovata daca nu ti-as fi raspuns.(doamne fereste daca ai fi facut-o).
O sa-mi dai dreptate peste vreo 2-3 aniwinking

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Earthroot a răspuns:

Incepe prin comunicare cu parintii tai, trebuie sa le spui si sa inteleaga ca esti om, nu robot.Ai nevoie si de alte lucruri in viata pe langa disciplina.
Le spui pur si simplu ca daca te mai preseaza mult ai sa clachezi.trebuie sa inteleaga ca e nevoie sa te mai slabeasca, ca doar nu-s copaci.