| Kiddu97 a întrebat:

Deci ieri a fost o zi îngrozitoare. Am plănuit cu 3 colegi de la mine din clasă să plecăm de la desen ( să chiulim). În fine, am plecat și când am ajuns acasă la unul dintre colegi, aduce o bidon de 5kg pe jumătate cu țuica. Eu am băut cam 5 căni așa că pe apa. După 15-20 de minute eu eram mangă. Am fost la școală așa. Nu am rezistat mai mult de 5 minute. Am fost la baie am vomitat, și am fost la cabinetul școlii. A venit domnul diriginte, și mă întrebat ce s-a întâmplat, eu i-am spus că unul dintre colegii mă îmbătase. I-am zis numărul de telefon al lui tata, l-a sunat a venit la școală, și mi-a dat 3-4 palme acolo la cabinet.am vărsat și acolo. Dirigu a spus că îmi scade media la 9 și celui care mă îmbătat sub 8. Azi va trebui să mă duc la părinții celui care mi-a dat să beau să vadă care spune adevărul.Colegii și-au făcut griji pentru mine, mai ales doamnă de engleză. Help! Ce ar trebui să fac? Să mai vorbesc cu colegii aceștia?

7 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Cred ca ar trebui sa-ti retragi cuvintele.
Nu te-a imbatat nimeni pe tine, doar a adus un bidon cu tuica, banuiesc ca nu ti-a zis ca daca nu bei te bate sau ceva de genu', ci ai baut tu pentru ca ai vrut.
Si daca va trebui sa mergi eu zic sa le spui adevaru, ca ati plecat de la desen si ala a adus un bidon cu tuica, ai baut si cam asta a fost tot.Nu e nimic prea iesit din comun, ci doar e vina ta.
Tu ai baut! Tu ai vrut sa bei! Nu ti-a bagat el bidonu in gura.
Si de ce spun sa zici adevaru?! Pentru ca daca unu dintre colegii tai va spune adevaru', si tu bagi strambe, o sa se complice.
Asa ca mai bine zi adevaruwinking
Nu mai bea cate 5 cani.
Una ajunge,daca chiar iti placewinking
Alcoolul e un drog, iti distruge neuronii,o sa cedezi psihic, candva,continuand asa.
Dar e treaba ta, sanatatea ta, nu ma include pe mine.Doar ti-am dat niste sfaturi.
Succes.>big grin

| MenInShadow a răspuns:

Ei te-au imbatat? nu zau. din cate am citit eu in intrebarea ta, ei doar ai adus tuica, tu ai baut 4-5 cani, si te-ai imbatat. Intrebarea e. Dc mama ei de tzuica ai baut tu? si in plus, dc ai spus ca aia te-au imbatat daca tu ai baut singur, ei doar au adus tuica.
Puteai sa-i lasi pe ei sa bea si gata. Felicitari lu taicatu ca ti-a dat 3-4 palme, si huo ca trebuia sa-ti dea mai multe sa te inveti minte.
In fine, nu mai vb cu ei, lasa-i acolo in prostia lor, si vezi-ti de treaba ta, nu te mai inhaita cu toti dobitocii. Plus ca puteai murii de la tuica, pentru ca este foarte nenorocita, plus ca daca bei tuica sa vezi ca probleme "misto" o sa ai mai tarziu, tataie are ditamai infectia in gat, de la tuica, si era sa moara de N ori pana acum.
Sincer pe mine nu m-ar afecta chiar cu nimic ca ai murii, dar sfatul meu este sa nu te mai imprietenesti cu toti tampitii, si sa ai mai mare grija in ce faci, pentru ca uite, poti murii la orice pas

| princess97 a răspuns:

Clar ca sa nu mai vorbesti cu ei. In primul rand nu o sa va mai lase parintii sa vorbiti laughing. mai ales daca s-au ingrijorat, tatal tau pentru tine. si poate pentru ce-ilalti parintii lor, si in legatura cu nota scazuta la purtare, te va afecta destul de rau oh go on. poate ai noroc si diru tau n-o sa-ti scada nota, la mine in scoala unii diriginti doar ameninta, nu o scad, dar pentru asta trebuie sa nu te mai bagi in toate prostiile si sa te mai pui sa bei iar, te poate duce la directiune si exmatricula.

| Miauti a răspuns:

Eu cred ca te as bate. cum dracu sa mai ai tupeul sa spui "coleg" odata ce l ai tradat.

| Sperietoarea a răspuns:

Ma de ce ai baut? Nu sti ca poti muri? Tuica are efecte zdravene asupra tinerilor.Iti pui viata in pericol.Si in legatura cu intrebarea da ar trebui sa vorbsti cu ei.Mie ni-ar fi rusine.

| PinkSky a răspuns:

Buna! Pai eu zic sa nu te mai bagi cu prieteni din astea intelege ca uni se dau prieteni doar ca sa.ti faca rauhappyInainte sa faci ceva gandeste-te si puneti intrebarea "imi va fi bine dupa?" Ai mai multa grija de tinehappy! B`bye

| Adna a răspuns:

Nu, in orice caz nu ar mai trebui, pentru ca vezi si tu unde s.a ajuns, dar oricum, tu decizi.