| anonim_4396 a întrebat:

Deci, sunt in clasa a8-a, si peste o saptamana am examenele straight face.
Nici nu stiu ce sa fac...sunt foarte stresat.mai ales la matematica nu stiu nimic, la romana mai merge
oare sa trag tare la romana ca sa acopar si pentru matematica?
mi-ar trebui un 6 media de la ambele examene...
la mate repet sunt praf...
ce ar trebui sa invat mai bine sau sa stapanesc mai bine la ambele materii? (daca am facut greseli de ortografie imi cer scuze)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Săptămâna asta trage tare! Ai primit, presupun ceva la școală, să te anunțe ce ar trebui să recapitulezi!
La mate- geometrie, caută în manual toate formulele de a 7-a și a 8-a, scrie-le undeva și învață-le. Fă cât mai multe probleme din culegeri ca să te obișnuiești. La algebră e mai greu, caută simulări de examen, vezi de la exerciții de ce ai nevoie și învață de acolo. Dar trebuie să știi ceva...sunt 4 ani, ce naiba!
La româna e mult mai ușor, trebuie să știi noțiuni de gramatică. Tot așa, caută simulări și modele de examen. La compuneri îți trebuie multă atenție, inteligență ca să înțelegi ce scrie acolo și mai multe lucruri. Vezi în manual.
Sau ai mai putea vorbi cu părinții tăi să îți pună meditații, însă într-un timp așa de scurt... măcar el o să știe cu ce să se ocupe de tine, va vedea la ce nu te pricepi.

7 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Asa ma bucura faptul ca tot anul cei ca tine au chiulit, si-au facut de cap si au neglijat scoala, fara sa va pese laughing A venit si ziua judecatii. O meritati, frate. O meritati din plin.

Nu mai poti face nimic. Daca stiai ca esti praf trebuia sa te tii de treaba, macar in ultimul semestru. Nu ti-a pasat, asta e.Este mult prea tarziu sa mai faci ceva. Atata stii, asa nota vei lua. laughing

Nici nu stiti cat ma bucur ca toti vor fi rasplatiti dupa cum au muncit laughing

Bafta

| RoXyRaLu a răspuns:

Pai eu zic sa recunosti in fata parintilor ca nu stii la matematica iar ei iti vor cauta un meditator pentru a-ti acoperi lipsurile.Totusi,daca te duci la un meditator nu da banii degeaba, ci incearca sa retii si gandeste-te ca de asta depinde viitorul tau.Doar cu o ora sau 2 de mate pe saptamana nu poti lua cel putin 8.Asa ca este bine sa il rogi pe meditattor ca pe langa ce faceti sa iti dea cel putin 10 exercitii pentru acasa.Mai bine este sa le stananesti pe amandoua.Gandeste-te: decat sa iei 5 la mate si la romana 8 ( o sa iti iasa media 7 ) si o sa poti intra dar, mai bine iei si la mate 8 si la romana 8, si iti iese 8.Pe deasupra, gandeste-te si la faptul ca ceilalti nu au de ce sa fie mai buni ca tine si ai orgoliul sa iti iasa media cel putin 7.Asa ca zic ca este mai bine sa le stapanesti la fel de bine pe amandoua. Sper ca vei aprecia cele aproape 10 minute si ma vei rasplati cu o fundita love struck, plss.

| FFAP a răspuns:

La romana daca ai ajuns sa scrii "M-AI merge"! Oricum, etardiv sa incepi sa inveti matematica de 4 ani in clasa a 8-a.

| Azalea a răspuns:

Nu esti stresat la romana?
ar trebui sa fi dragule avand in vedere ca scrii ma-i in loc de mai rolling on the floor

| Azalea a răspuns:

Daca la mate esti praf...la romana esti praf si pulbere...sau la mate e si mai garva treaba?laughing

| Stefaniaaaaaaaaaa1 a răspuns:

E, nu ma bucur pentru tine desi trebuia sa te apuci si tu de invatat straight face Insa acum nu mai poti face nimic cu materia pentru ca daca inveti lucruri p care nu le.ai inteles 4 ani nu mai le repeta ca le faci varza. sper sa ai maginatie pentru compuneri. acum trebuie doar sa te axezi pe un liceu de media ta. adica nu opta pentru un liceu cu medie mare daca stii ca esti praf. nu ai ce sa faci. e rau ca esti nepasator si in loc sa inveti ai lasat cartea pe planul doi. examenul asta este cel mai important din viata celor de a 8a crede-ma. incearca sa faci ce poti. bafta :*

| Quicky a răspuns:

Stai linistit si fa ce poti. cand te pune sa alegi liceul alege-l pe care vrei tu (chiar daca n ai medie) vei intra pan la urma.