| Axel22 a întrebat:

Eu am un prieten bun si restul sunt mai mult amici. Si ma enerveaza la unul dintre ei ceva, deci azi am vb pe fb cu respectivul si mi-a tot zis lasa-l ma pe ala ca te trage in jos ca sunteti doi indragostiti, si eu i-am zis ca nu are de ce sa ma cert cu el, nu mi-a dat motiv sa-l las pe prietenu respectiv, eu am un grad de popularitate mai scazut in scoala dar nu sunt nici detestat de clase, doar de una de a 7 a si din a 8 a tot azi s-a intamplat sa imi faca unu figuri doar pentru ca i-am zis "uita-te pe unde mergi", ce sa fac? Prietenul de care mi s-a zis sa-l las e unul foarte bun si chiar nu am nici un motiv sa-l alung. Dar ala care mi-a zis sa-l arunc pe ala e un laudaros barfitor, barfeste de tine cu altcineva si apoi tot trage de tine sa-i crezi minciunile si sa te intoarca de partea lui, mi-ar afecta asta cu ceva statutul social din prezent, adica cu colegii de cls ma inteleg dar e ceva gen amicitie nu prietenie, ne salutam mai vorbim mai glumim. Si ce ziceti sa-l arunc ca pe un gunoi pe ala care nu e popoular? Mentionez ca chiar de curand am avut nevoie de ajutorul lui cu o fata deoarece el mergea la acelasi proiect cu ea (nu impreuna doar colegi, si nu vorbesc intre ei) si l-am rugat sa-mi dea informatii despre ea si sa-mi zica cand intra pe fb si el mi-a respectat intocmai indrumarile, ce sa fac? Ala care mi-a zis sa-l las pe ala ca parem ca 2 "'indragostiti" a facut si misto de mine ca eu cu ala ne plimbam parca ieri in fata scolii inainte de ore si mai era sus la etaj unu de 18 ani (fraier n-are prieteni de varsta lui, noi avem 12 si el are 18, spuneti-mi voi!) si ala a vazut ca ne-am intors cand am vazut doua fete si a interpretat totul gresit, eu i-am zis la ala ca ne-am intors doar asa nu a avut legatura cu alea, dar el a schimbat si a zis ca ne-am intors de frica sau de nu stiu ce. Ce dracu sa fac? Mi-a fost un prieten bun chiar de pe vremea cand eram dusman cu toti. Si mai era un al 3 lea dar el a mintit toti colegii lui ca nu mai e prieten cu noi ca sa le castige lor prietenia, desi in weekenduri vrea sa stea cu noi! Si respectivul care mi-a zis sa-l las pe prietenu nepopular a zis ca ala care a mintit si a facut asa i-a venit mintea la cap!

Sa va intreb ceva mai ciudat, poate chiar funny pentru unii... Cum ar considera o fata daca ar sti discutia mea cu prietenul ala bun iar eu l-as lasa pe ala mai nepopular, si cum ar reactiona o fata daca ar sti discutia mea cu ala dar tot nu l-as lasa pe prietenul respectiv?

Si ce sa fac cu ala? Ca ma enerveaza, nu-i trebuie lui cu cine stau eu. Si nu stiu cum de dar furia care o am pe respectivul acum se transforma in curaj care ma impinge ca maine sa merg la fata de care imi place si sa o invit in oras.

Ce sa fac? Multumesc celor ce au citit tot, daca nu ati inteles mai explic odata. FUNDA!

5 răspunsuri:
| suMRed34 a răspuns:

E o situatie copilaroasa, dar na, asta e varsta, eu zic sa iti axezi atentia pe fata aceea pentru ca el daca ti-ar fi fost prieten nu ar fi vorbit asa si nu ti-ar fi scos ochii din cauza persoanelor alaturi de care iti petreci timpul. Sper ca te-am ajutat!

| bunelutu a răspuns:

Coitaun prieten adevarat te ajuta tot timpul chiar si cand esti la greu iti da sa bei si sa mananci chiar si partea lui el stand flamand insetat, niciodata nu vorbeste de cei din jur alegandu-ti tie ce prieteni sa ai, barfind de rau cu altii si cand apari tu e in stare sa te pupe si in curr.genu ala de vorbaret, extreme de popular, barfitor, care te face pe la spate e un cocalar care intro buna zi va primi o stampila in bot de la baietii buni.
Stii cines baietii buni? is prietenii tai care au fost cu tine la bine si la rau la greu si la bine si tu ai facut la fel pentru ei.Ai grija ce prieteni alegi ala care zice ca sunteti indragostiti este un invidios,*** disperat care vede in ochii lui ca daca vb cu cineva astia is indragostiti indiferent de sex no avut un prieten si nici no sa aiba.

| Axel22 explică (pentru bunelutu):

Ala are prieteni dar sunt toti cersetori de atentie, injura si jignesc dar cand ii bate cineva plang si se duc la director, la propriu, era unul mic din clasa lui, ii injura si scuipa pe toti dar au fost multe cazuri cand a luat bataie tare de tot si a plans ca un bebelusi.

| twentyfourjuly a răspuns:

Dacă tu te înțelegi cu cel mai nepopular nu renunța la o prietenie pentru miștourile altcuiva, dacă îl lași de izbeliște poate în viitor o să regreți... poate veți fii prieteni pe viață, asta contează mai mult decât
un prieten popular, papagal care te va "abandona" când veți merge la liceu și veți cunoaște lume nouă.

| DaKing_ALex'ww_1998 a răspuns:

Nu conteză popularitatea... Tu trebuie să fii bun cu cine trebuie nu cu cine spun alţii. trebuie să fii bun cu cine te simţi tu cel mai bine. În legătură cu fata aia frumoasă de care zici tu îţi zic aşa : De geaba trăieşti sentimente dacă nu le arăţi...