| 90210 a întrebat:

Nu stiu cum sa reactionez in urmatoarea situatie. Sunt intr-o relatie de 2 ani de zile. Iubitul meu e din Constanta, dar sta si in Bucuresti. Se duce acasa cam de doua ori pe luna (1 sau 2 weekenduri). Aseara a iesit in oras cu niste prieteni ca sa sarbatoreasca faptul ca unul dintre ei a devenit tatic. Pe la 10 seara s-a terminat cu masa si prietenul meu s-a dus cu un alt prieten de-al lui (pe care stie foarte bine ca nu-l suport pentru ca vrea sa ne strice relatia, inca de la inceput mi-a zis ca nu ma place) in club. Prietenul meu m-a sunat pe la 11 sa-mi spuna ca a ajuns acasa si ca se duce sa se culce. Azi mi-a zis ca de fapt el la 12 s-a dus in club cu idiotul ala (altcumva nu pot sa-l numesc) si cu amanta tipului si niste prieteni de-ai ei. A zis ca a stat pana pe la 3 si a plecat inainte de ceilalti. Mi-a zis ca n-a vrut sa-mi spuna pentru ca stia ca ma voi supara ca a iesit cu tipul ala. Problema mea este ca ma deranjeaza foarte mult faptul ca m-a sunat ca sa-mi spuna ca se duce acasa. Asta agraveaza cu mult minciuna. Tot ma deranjeaza, dar ma deranjeaza si mai mult ca a incercat sa ascunda minciuna. Pe de alta parte mi-a spus adevarul ca a fost in club si ca ii pare rau ca m-a mintit si ca oricum nu s-a distrat fara mine. Acum habar n-am cum sa reactionez. Mi se pare ca ma cam ia la misto si ma enerveaza foarte rau lucrul asta. Un sfat?

23 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Unul din lucrurile importante in relatie e sa acceptam prietenii fiecaruia chiar daca vedem ca nu suntem pe aceeasi unde cu ei.
Poti sa-I spui ca te-a deranjat dar apreciezi ca ti-a spus.
Daca se vede o data, de doua ori pe luna nu e chiar asa mare bai ca sunt prieteni.
Daca vezi schimbari la prietenul tau atunci poti sa-l iei la intrebari si sa zici ca nu ai vrea sa se mai vada.

| Adry05 a răspuns:

Unde naiba te ia la misto cand el cu gurita lui a venit si ti-a recunoscut? Are mult respect pentru tine ca s-a simtit vinovat cand a incercat sa te minta si imediat a venit si ti-a spus adevaru ca tu pana la urma n-aveai de unde sa afli si putea foarte usor sa ascunda minciuna insa el a ales sa-ti spuna adevaru. Nu mai fiti asa sclifosite si victime din ce nu e cazu

| RoCkKiD a răspuns:

La cum faci acum inteleg de ce nu ti-a zis in primul rand.

Imi pare absurd ca omul sa stea in casca pentru ca esti tu geloasa. Daca nu ai incredere ca nu te inseala ar trebui sa te desparti de el si gata. Daca nu iti plac prietenii lui e problema ta si doar a ta nu ar trebui sa renunte la ei pentru asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-a spus în final adevărul. Astfel și-a reparat greșeala.
Dacă nu ținea la tine, nu îți spunea.
Cea mai importantă modalitate de a-l câștiga este să îi arăți că ai încredere în el, că nu îl vei părăsi pentru mici greșeli.
Așa procedează o mamă, ea nu își alungă copilul, nu îl impușcă, ca în filmul Mama India. Dacă ai încredere în el, pe bune, el va simți asta. Astfel el va simți în prezența ta o siguranță care nu o va simți în prezența altor femei. Asta va adăuga un plus la relația voastră care îl va determina să decidă singur și să îți propună să aveți un viitor împreună, un cămin împreună, un copil împreună, ceea ce este mult mai mult decât o mică escapadă de o noapte cu niște prieteni.

| sofisis a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e ma-sa sa-l iubeasca neconditionat!

| Freya1 a răspuns:

Pana acum doar neamu20 si lule gandesc logic.
Iti spun o chestie, vor veni foarte multe persoane ce iti vor spune lasa-l mai liber, nu fi asa posesiva si alte rahaturi.
Ti-am mai spus, cere parerea unor oameni ce au trecut prin viata si prin relatii nu doar de la copii, persoane ce nu au sau avut o relatie, misogini sau altii ce raspun la vrajeala pentru ca nu te vor lamuri.
In primul rand este o relatie ciudata.Pe tine nu te cheama la el la constanta cand merge, sta cu baieti ce te vorbesc de rau si nu te suporta, pleaca si se distreaza fara tine, nu sta langa tine cand esti bolnava, te minte ca e undeva si e altundeva ceia ce arata ce fel de caracter are.Voi parca aveti abia cateva luni de relatie si sunteti in perioada aia in care inca nu da socoteala cu unde merge si ce face.Si iti mai spun o chestie sincera care poate o sa te deranjeze dar mai este si posibil pe langa toate sa umble si dupa pipite pentru ca altfel putea sa poarte o discutie cu prietenul lui sa nu se mai comporte asa si atunci poate v-ati agrea intre voi cat sa iesiti la un suc impreuna,dar lui ii convine situatia pentru ca asa poate sa mearga fara tine unde vrea si sa faca ce vrea fara sa existe riscul sa afli tu ce boacane face.
Eu stiu ca exista posibilitatea ca si tu sa fi un pic mai antisociala si sa nu vrei sa isi iar el sa aiba dorinta de a pleca,de a se distra dar nici el nu prea da semna ca vrea sa te ajute,ca te intelege,ca incearca sa te ajute sa te acomodezi cum e normal intr-o relatie.
Si mie mi s-a intamplat intr-o relatie sa ma minte in acelasi mod cum o face al tau cu tine,si fostul iesea la inceput fara mine fara macar sa ma cheme si pana la urma ma si inselat pentru ca am fost atat de prostuta incat nu am pus picioru in prag sa zic "ori vorbesti cu mine si mergem si facem impreuna chestii,sau vorbesti cu mine exact ce vrei sa faci ori ne vedem de drum" pentru ca nu este normal sa minti si sa cauti orce posibilitate de a scapa de iubita ta daca tot spui ca o iubesti.Dar actualul spre exemplu daca vorbeste cu mine si ii stiu prieteni, nu ma minte si discutam deschis despre ce e vorba am toata increderea in el sa mearga si la club si la chef fara mine daca nu pot, pentru ca a fost langa mine cand am avut probleme, nu s-a dus undeva daca eu nu am putut sau nu imi convenea si a incercat sa ma ajute sa ma adaptezi in anumite situatii si sa ii cunosc prieteni, rudele sa stiu ca totul este ok cand pleaca undeva sau etc.
Deci parerea mea este ca nu are scuza cu minciunile, iar iesirile astea aiurea ca si cum ar fi un om liber devin exagerate avand in vedere ca cel putin doua weekenduri pe luna (de nu or fi mai multe) iese doar cu prieteni.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu ți-a spus adevărul de la început înseamnă că a avut un motiv. Poate nu a vrut să vă certați din cauză că ești geloasă.

| Hammurabi a răspuns:

Toată situația în care ești, e generată de tine și suporți consecințele.
Nu ai nici un drept să-i faci lui program cu cine să fie prieten sau nu. Iar dacă el se duce în mod constant la chefuri și distracții fără tine, ar trebui să te întrebi căt de mult te iubește.
O relație solidă nu înseamnă că te transformi în gardian și o păzești de prieteni "rău intenționați", sau că trebuie să-l determini pe el să facă ce vrei tu.
Dacă el te iubește, va face ce-i corect față de tine. Dacă tu îl iubești, vei face ce-i corect față de el. Altfel... nici n-are rost să vă mai chinuiți.
O relație nu se manipulează/gestionează/manevrează pentru că nu va duce la nimic bun și nici nu va rezista în timp.
O relație există sau nu. După sufletul și mintea celor doi implicați. Doar atât.

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Hai lasa grecule ca nu traim in paradis. Nici eu nu sunt de acord ca barbata-miu sa clubareasca, mai ales fara sa imi spuna si fara mine. Cand intrii intr-o relatie, e de la sine inteles ca deja sunteti 2 si nu mai iei decizii de capul tau si nu mai esti liber 100%. Altfel la ce naiba iti mai iei partener daca te doare-n c*r de parerile lui?

| Hammurabi a răspuns (pentru sofisis):

(M-ai făcut să mai citesc odată să văd ce dracu' am scris laughing )
Păi asta am spus. Că nu e ok ca el să se ducă de unul singur prin cluburi.
Pe de altă parte, să ți cont de părerile partenerului nu înseamnă că el poate să-ți facă program ce prieteni are voie să ai.
Nu-mi surâde genul ăsta de relație în care n-ai voie nici să respiri fără să știe celălalt.

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai nu, nici asa. Dar faptul ca minti ca sa te asiguri ca nu mai esti deranjat indica faptul ca e ceva putred in Danemarca. Plus de asta, eu, nu stiu restul dar eu daca as avea o prietena toxica pentru relatia mea si chiar ar insemna ceva pentru mine partenerul, m-as distanta de acea prietena. Tu cum te-ai simti, ipotetic vorbind, noi sa fim impreuna si sa am o amica, care in permanenta te jigneste si vorbeste de rau si ma "corupe" sa fac mereu lucruri cu care tu nu esti foarte de acord, tu sa imi tot dai de inteles ca acea prietena e ceva nociv pentru relatie...iar ca raspuns eu te mint ca sa clubaresc cu ea? Iti dai seama ca iti pica fic ca naiba. Adica nu e vorba de respirat unul fara altul, e vorba de a face lucrurile care sunt in favoarea relatiei. Pentru ca sunt convinsa ca nici tipul ala nu e umbecil. Sunt convisa 100% de faptul ca atunci cand o vorbeste de rau pe gagica-sa, el stie. Adica n-o fi atat de idiot incat sa nu priceapa ca amicul incearca sa o indeparteze pe gagica-sa de el. Nu? Si atunci de ce ai accepta ca cineva sa ti denigreze partenera? Mie nici macar parintii lui nu au voie sa imi zica ceva. Eu sunt alegerea lui si il doare n paispe ce au de zis ei sau oricine altcineva. Crezi ca al meu nu a avut rataciti d'astia care trageau de el sa nu mai stea, citez "sa mi moara-n cur"? I-a bagat in origini si la revedere. Adica a luat atitudine. Pasivitatea baiatului asta apropos de lucrurile urate pe care le zice si face amicul, sunt cel putin ingrijoratoare. Ori e prea pampalau, ori e nesigur de ea. Poate ii e cumva rusine cu ea in fata amicului. Nu stiu. Cert e ca e ceva ce nu e ok.

| Hammurabi a răspuns (pentru sofisis):

Da, mă pun în situație. Și dacă e vorba de iubita mea.
Nu cred că ar avea măcar tupeul, oricât de prieten mi-ar fi, să zică sau măcar să gândească ceva urât de iubita mea. Chiar dacă ar fi ultima târfă.
Nu e vorba despre ea. E vorba de cum mă respecți tu ca prieten pe mine. Alegerile mele sunt alegerile mele, nu e treaba ta. Asta am spus cu "dacă o iubești, faci ce e corect față de ea".
Iar după cum ai spus tu, dacă ai avea o amică, care în permanență mă jignește și mă vorbește de rău, iar tu ai accepta asta, în nici un caz nu aș încerca să-ți interzic să te vezi cu ea.
Doar aș sta să mă gândesc foarte bine dacă eu merg în direcția care trebuie în relația cu tine.
Nu am dreptul nici să-ți fac program, nici să te oblig să mă iubești, nici să te oblig să faci ce cred eu că e corect, dar am dreptul să plec oricând și să-ți întorc spatele când simt că am rămas singur în barcă. Și tu ai același drept.

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai cam inspre aia tind si eu dar consider ca atunci cand esti intr-o relatie, esti dator sa incerci. Nu doar stai, analizezi si apoi pleci. Incerci sa comunici, sa explici ce nu e ok din punctul tau de vedere, mai faci si un mic tam-tam, ca deh, face viata mai palpitanta. Daca nici dupa asemenea incercari nu reusesti chiar nimic... apai ura si la gara.

| Emma30555 a răspuns:

Din moment ce nu stati in acelasi oras fii si tu mai intelegatoare. Lasa geloziile caci daca interzici ceva unui om el mai mult va dori sa incalce acel lucru. El nu trebuie sa faca ceva de frica sau ca ii interzici ci ca asa simte el... Daca el ar fi stat acasa de frica ta s ar fi gandit la ceilalti ca se dstreaza ar fi crezut ca pierde ceva si ar fi fost frustrat dar asa e mai bine ca s-a dus si nici macar nu s-a distrat prea tare fiind singur. Nu cred ca are rost sa te certi cu el, dupa cum vezi el face tot ca el, daca nu exagereaza cu iesirile si in rest va intelegeti, poti sa lasi de la tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a incercat sa-ti ascunda minciuna, ca pana la urma ti-a spus ce a facut si a fost sincer. Cand ai o relatie de 2 ani nu ar mai trebui sa-ti faci probleme de acest gen, daca, cel mai probabil ai peste 20 de ani, ori ai incredere in el ori nu ai si ii comunici asta ca sa ajungeti la un compromis, sa nu te mai minta, sa nu mai stea cu oameni care ar putea avea un impact negativ asupra voastra.

| Paul754880338 a răspuns:

Posesivitatea excesiva va atrage indepartare partenerului si alterarea relatiei. Nu stiu daca el este cauza sau efectul. Asta tu poti stii, dar nu ignora nici intrebarea si nici raspunsul daca iti doresti sa fii apreciata si sa fii intr-o relatie lunga si sanatoasa.

| GirlOnline81 a răspuns:

Pe tine te deranjează mai mult ca a ieșit cu "acel idiot (de prieten)" decât ca a ieșit in club sau ca a mințit, cel puțin așa reiese din întrebările tale postate anterior.
" Un sfat?"
Presupunând ca își petrece timpul cu prietenii din când in când, fie accepta asta, fie desparte-te de el. Îți spun asta pentru ca o femeie care, sub o forma sau alta, exercita presiuni asupra unui bărbat nu este cea mai dorita femeie din lume. Înțelegi ce vreau sa zic?

Răspuns utilizator avertizat
| Lule a răspuns:

Contrat celor spuse de ceilalti pentru mine ar fi egal cu zero faptul ca ti-a spus adevarul, nu amelioreza cu nimic faptul ca te-a mintit. Adica in intervalul de timp 10-11 el a fost invitat in club, la ora 11 s-a asigurat (sunandu-te) ca nu-l vei mai deranja pana la 12 ( si bineinteles mai tarziu) eventual tu vei adormi ceea ce face situatia mult mai usoara pentru el, a premeditat totul din monent ce el a pregatit terenul cu o ora inainte sa se intalneasca in club cu prietenul lui.
Este o simpla parere, nu trebuie sa fie neaparat adevarat, dar ar fi bine sa iei si asta in considerare.

| sofisis a răspuns (pentru Lule):

Subscriu. Daca in doi ani de zile nu v-ati creat o relatie suficient de legata si matura incat sa iti poata spuna : ma duc in club cu X si eventual un "vrei sa vii"...e grav. Parerea mea e ca nu e ceea ce trebuie.
Eu? As face fix ce a facut el. Cu orice risc ar implica.

| 90210 explică (pentru sofisis):

Stie ca nu-l suport pe tipul ala si din cauza asta nu mi-a zis. Plus ca eu eram in Bucuresti. Cum sa ma cheme?

| sofisis a răspuns (pentru 90210):

Ideea e ca si-a premeditat iesirea stiind probabil ca tu vei avea ceva impotriva. Dupa, l-a mustrat constiinta sau era constient ca vei afla cumva si ti-a zis el primul. Oricum ar fi, e naspa ca te-a mintit voit. Adica, exact cum spunea si Lule, s-a asigurat ca nu il mai "deranjezi" zicandu-ti ca se culca. Urata faza.
Si nu, nu esti geloasa si disperata.
Este adevarat ca ai prea multe de spus apropos de acel amic al lui si nu inteleg de ce nu treci naiba odata peste...ori il accepti cu amici cu tot, ori iti vezi de drum, ori il pui sa aleaga ce are prioritate pentru el. Ideea e ca te cramponezi excesiv de acel amic. Din cum expui problema, te enerveaza mai mult faptul ca a iesit cu ala decat ca te-a mintit. Adica daca iesea fix in aceleasi circumstante cu altcineva, nu era asa grav?

| 90210 explică (pentru sofisis):

Exact asta ma deranjeaza cel mai mult. Macar nu ma suna sa-mi spuna ca se duce acasa si ca se culca. Asta a inrautatit minciuna. Normal ca tot continua sa ma deranjeze chiar daca iesea cu alte persoane, dar stiind cum vorbeste ala despre mine si cum incearca mereu sa ne strice relatia faptul ca a iesit cu el a agaravat si mai mult situatia.