| mariuscdrz a întrebat:

Eu sunt clasa a 12 a, mai am putin si termin liceul, plus ca saptamana viitoare e vacanta de Paste. Eu abia astept sa termin liceul si sa " scap " de el, dar parintii mei imi tot zic ca sa ma bucur de el, ca sunt cele mai frumoase momente ale vietii, chestii de genu'. Pentru mine viata de liceu nu a fost chiar asa speciala, adică tot ce faceam era sa-mi vad de treaba mea, invatatam si ma distram cu colegii. Chiar e ceva in nergeula cu mine ca vreau sa termin liceul mai repede, plus ca am cativa colegi in clasa, pe care efectiv nu-i suport si abia aștept sa nu le mai vad fata.

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Pentru mulți oameni, anii de liceu sunt cei mai frumoși ani, mai ales dacă n-au făcut facultatea și nu au cu ce compara, mai ales dacă l-au făcut înainte de '89 ( sau în primii ani de după). Fiindcă pe vremea aia nu exista sistemul ăsta importat de la americani, cu gașca popu.lară care face legea în timp ce alții sunt luați la mișto, umiliți ori marginalizați. Pe atunci anii de liceu însemnau (pe lângă cursurile obligatorii, evident) prietenie, flirturi, jocuri, distracție la muncile agricole, glume, farse, chiuluri, chiar dacă orele se țineau și sâmbăta și-n ciuda tuturor lipsurilor de atunci. Oamenii își aduc aminte cu plăcere de anii ăia pentru că atunci erau tineri, visători, inocenți, plini de potențial, rebeli, într-un cuvânt: adolescenți.
Nici tu nu stai prea rău, ai zis că te distrai cu colegii, alții, din ce văd pe TpU, n-au parte de asta. N-avea grijă, cu timpul, amintirile neplăcute se vor estompa, că asta e natura memoriei umane și, peste 20-25 de ani, la fel îi vei spune și tu copilului tău.

4 răspunsuri:
| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Da, depinde de liceul pe care l-ai facut, clasa etc. Eu nu am facut liceu, poate aveam si eu o iubita o sansa sa fac ceva in viata asta, asa am 28 ani aproape 29 si-s cam un ratat momentan, si evident cand esti jos nu te baga mai nimeni in seama. Insa am facut liceu seral dupa, cu totu altceva. In rest, ce sa zic, sper ca vei fi bine. Nu e nimic in neregula cu tine, eu in general am avut experiente foarte traumatizante, si mai apoi n-am putut continua liceul ca am ales sa lupt cu viata prin Sicily. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos.

| mariuscdrz explică (pentru IonutCG90):

Faptul ca nu ai iubita, nu are nicio legatura cu faptul ca nu ai liceu.

| IonutCG90 a răspuns (pentru mariuscdrz):

Nu sună deloc încurajant laughing) tongue. Da dar șansele ar fi fost mult mai mari, de regulă la liceu se creează legături, sau facultate etc. Eu nu am avut ocazia asta, iar in Italy am amici dar sunt amici.

| Hristos a răspuns:

La mine pastele e de acum 2 saptamani, dar asta-i alta schema.