| Crainstorm20 a întrebat:

Salut,TPU. Eu sunt Crain si am o intrebare, desigur..Sunt clasa a X-a si facem la chimie, chimie organic..Eu NU AM INTELES NIMIC (nici din clasa) -_- + nu ma intereseaza sa o invat, dar am un 4 si un 5 pe primul semestru si acum pe al doilea am 4 sad. (Sa nu credeti ca sunt prost, doar ca mie nu imi pasa de materiile inutile si grele pe care nu le voi folosi mai incolo in viata + inainte aveam si 9, 10 la chimie.).Cum sa fac sa trec? Maine primim test si eu nu pot sa memorez reactii...+ dupa liceu nu fac nimic cu biologia/chimia, la BAC de asemenea stiu deja ce vreau sa dau si ce vreau sa fac pe viitor.

5 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Vrei sa treci, dar nu vrei sa inveti. Give this kid a medal.

| Frogger_Pepe_1997 a răspuns:

Tu esti genul de copil care crede ca e prea destept pentru scoala. Sistemul de invatamant e un tipar caruia trebuie sa te conformezi, daca nu poti asta e, cartea nu e pentru toata lumea.

| Crainstorm20 explică (pentru Frogger_Pepe_1997):

Pepe poti tu sa inveti la toate materiile + sa le intelegi? Ca sa fii bun la toate trebuie sa lucrezi la fiecare cate o ora/doua per zi. si tine cont ca sunt 16 sau 15 dintre care 12 sau 13 necesita efort continuu. => 12 sau 13 * 2 ore/zi = 16 ore + tine cont de cantitatea de teme. straight face ..Eu nu sunt prost sa ma inham la munca (degeaba) la ceva care nu imi va folosi la BAC sau la facultate sau care este "inutil"(definesc inutil acele materii predate in exces si care intrec minimul de cunostinte generale => in elevi slab pregatiti... dupa cum ai ghicit asa este aproape la toate materiile din invatamantul nostru)...

| LaIoana a răspuns:

Chimia este o stiinta exacta, sfatul meu este sa incerci sa o intelegi. Cere ajutorul profesoarei, sa-ti explice mai in detaliu, de ce si cum se produc reactiie. Iar daca ai impresia ca n-o vei folosi niciodata in viata, te inseli.

| Crainstorm20 explică (pentru LaIoana):

Deja am precizat ca nu inteleg nimic de la profesoara din clasa + am ajuns sa urasc acest subiect si sa nu mai vreau sa il mai invat..este foarte multa teorie (in special reactii) si nu pot sa o retin nici sa o inteleg. (La test am avut 80% reactii).