| JustAod a întrebat:

Salut TPU in 5 luni am examen de en si momentan sunt cam de nota 7, 50-8, credeti că ar fi de ajuns sa fac 2 ore meditatie la mate, 2 la romana si 3-4 teste pe saptamana sa ajung la nota 9 pana in iunie? mersi

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc!
Nu sunt suficiente 2 ore de meditatii pe saptamana, (la matematica), cre dca ar trebuiis a lucrezi 2 ore pe ZI, in fiecare zi, inclusiv sambata si duminica, cand ai putea dubla orele de lucru, intens la mate, ca sa ajungi de la media 7 la media 9.

| SkandallKamataru a răspuns:

Daca nu le faci degeaba, ar trebui sa iei o nota mai mare.
Important e sa abordezi problema cu cap, sa te focusezi pe a invata modelele de probleme care iti pica la fiecare subiect.
3-4 teste nu e de ajuns, trebuie macar 10, si cand le faci NOTEAZA-TI intrebarile sau problemele pe care nu stii sa le faci cum trebuie.
Daca tot faci meditatii, e important sa lucrezi si acasa ca ideile se uita daca nu lucrezi, trebuie mentinute mereu active, sa lucrezi zilnic, daca stai si o saptamana fara sa faci nimic, deja incepi sa uiti anumite chestii marunte si nu e ok.
Daca abordezi situatia cum trebuie, poti sa iei si 10, tine numai de tine.
Pana in iunie mai ai 5 luni, ai timp suficient.

| JustAod explică (pentru SkandallKamataru):

Pai exact aia fac, cand fac teste si nu stiu cum se face o problema o notez si caut cum se rezolva si apoi repet probleme de genul pana inteleg, multumesc oricum

| yuanaaa a răspuns:

Nu ar trebui sa te stresezi pentru examen de pe acum, lucreaza cat poti, incearca sa vezi la ce nu te descurci si sa te axezi pe ceea ce nu stii in momentul de fata si iti spun din experienta mea eu nu lucram nimic in plus acasa decat temele de la meditatii la romana, la mate mergeam tot weekendul si faceam 2 ore meditatii +2 de lucru acolo (stia si doamna meditatoare ca nu fac nimic acasa) si la simularile pe scoala am luat 7, 95 la romana si 4.75 la mate si totusi la examen am luat 9, 40 la romana si 7, 50 la mate(nu mi-am dat interesul la mate deloc pentru ca stiam ca intru la liceu indiferent de ce nota iau), intr adevar nu iti recomand sa faci la fel ca mine dar eu iti spun sa nu te stresezi ca examenul e mai usor decat pare.