| epicquestion a întrebat:

In ceea ce priveste ridicatul greutatilor, trebuie neaparat sa fac cu pauze? adica ..ieri am lucratul bicepsul,azi pot lucra din nou bicepsul? sau n-ar fi indicat?(mentionez ca as dori sa ma maresc, mai exact sa fac acea bila)

11 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu e indicat sa lucrezi aceeasi grupa de muschi de doua sau mai multe ori pe saptamana. Muschii se dezvolta in perioada de repaus. Fa exercitiile corecte, fa pauze cand trebuie si o sa se vada rezultatele.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ce vrei sa faci tu e o mare prostie. Tu vrei sa iti dezvolti doar bicepsul... trebuie sa iti dezvolti toate grupele musculare si sa reduci procentul de grasime din corp pe la 10-12% sa fii estetic.

| epicquestion explică (pentru AlexCristi97):

Nu am cum sa im idezvolt muschii si sa slabesc in acelasi timp...ca sa pot face antrenamentul de la sala...am nevoie de proteina ..cu altee cuvinte tu imi sugerezi o dieta + antrenament de forta (non-sense)
cat despre partea cu bicepsul... vreau sa imi dezvolt bicepsul mai mult dar nu am spus ca o sa neglijez si celelate grupe de muschi

| AlexCristi97 a răspuns (pentru epicquestion):

Cat timp faci deficit caloric, slabesti din grasimea corporala deci se poate, nu e nonsens... poti face exercitii de forta cu mai multe repetari (mai ales daca esti la inceput) sau forta + cardio

| Petru1123 a răspuns:

Nu e indicat sa faci asa ceva, pentru ca muschii, atunci cand ii fortezi, pentru ca ei sa creasca, practic se creapa fibra din muschi, iar pentru refacere este acel timp de o saptamana.

| epicquestion explică (pentru Petru1123):

Adica.vrei sa imi spu ica acele persoane care au muschii bine definiti si bila bine conturata...merg o zi la sala si dupa pauza o saptamana..nu cred

| Petru1123 a răspuns (pentru epicquestion):

Nu, au un program bine definit, Luni - spate, Marti - piept, Miercuri - picioare, joi - umeri + trapez, vineri - brate, samabata - cardio si duminica eat good.

| epicquestion explică (pentru Petru1123):

Luni-spate,joi umeri trapez... teoretic nu faci toate astea intr-o zi? adica, lucrezi spatele fara sa folosesti de umeri sau fara sa actionezi si muschii din zona trapezului? si brate, faci o singura zi pe saptamana/asa e normal? o singura zi?

| Petru1123 a răspuns (pentru epicquestion):

Spatele si umerii sunt zone apropiate, dar diferite, muschii umerilor ii folosesti la anumite miscari, pe cand ai spatelui la alte miscari, poti cauta chiar tu aici detalii despre antrenamente sau poti intreba persoane mai experimentate de la sala unde faci tu. Programul meu la sala, ala e, cel de sus, si chiar da roade.
http://gabrielristea.ro/antrenamente/

| epicquestion explică (pentru Petru1123):

Ok,dar ce parere ai despare aceasta asa-zisa pauza? adica ti se pare putin sa lasi o zi pauza? adica azi beceps, maine pauza si dupa iar biceps?

| Petru1123 a răspuns (pentru epicquestion):

Poti sa faci chestia asta, dar nu ti-as recomanda pentru ca dupa o sa arati ca un jhonny bravo, adica o sa ai brate, dar piept, spate, picioare si umeri nu, este bine ca sa faci un program saptamanal pentru ca sa iti lucrezi toti muschii intr-o saptamana. Pentru ca daca faci spate spre exemplu, si bicepsul o sa lucreze, si triceps, mainile ti le faci si facand exercitii pentru spate/umeri/piept.