| Popa_Alex_1997 a întrebat:

Luni dau examenul pentru admiterea la liceu si inca nu m-am hotarat daca sa aleg filologie sau stiinte sociale. Eu iubesc istoria, sunt de 9 la romana, foarte bine la engleza si deloc la materiile de real. Vreau insa un profil mai lejer unde sa nu am prea multe teme si sa- mi ramana timp de iesit afara. Intr-un cuvant as vrea sa stiu la care dintre cele doua profile se invata mai multa istorie si care este mai lejer ( pentru cei lenesi). Astept raspunsuri. Multumesc.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt lejere şi la ambele se învaţă la fel de multă istorie.
La filologie şi ştiinţe sociale mânânci următoarele obiecte pe pâine: Istorie, română şi engleză (câteodată şi franceză, dar moderat)
Singura diferenţă este că la filologie faci latină, iar la ştiinţe nu.
Iar la ştiinţe sociale faci mai multă geografie decât la filo.