| Sadboy88 a întrebat:

Mă numesc Ionut si am 17 ani. Problema mea este că toată lumea îmi spune ca sunt urât. Atunci cand ies pe stradă, toți oamenii se uită cu răutate si dispreț la mine de parcă le-as fi făcut ceva. Nu arăt eu ca Maluma dar nici NU sunt urâtul urâților. Vouă vi s-a întâmplat sau vi se întâmplă ceea ce mi se întâmplă mie? Astept părerile voastre.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pune poze cu tine si pot sa-ti spun ce sa imbunatateti ca sa arati mai bine

| RAY a răspuns:

Fi serios, asta e culmea, asta e paranoia pe bune

| T0T a răspuns:

Cred că odată am fost „făcut" urât de cineva care avea obiceiul să mă jignească în trecut. Multe persoane spun lucruri doar ca să te necăjească, să te demoralizeze și sunt satisfăcuți când te văd demoralizat. Important e dacă tu ești satisfăcut cu tine însuți, nu dacă ceilalți sunt satisfăcuți cu tine căci nu vei lua pe nimeni dintre aceia la tine acasă. Oamenii au gusturi distincte. Frumusețea e greu să fie caracterizată ca fiind absolută.

| Andreeush a răspuns:

Nu mai băga în seamă ce zice lumea.
Trebuie să te accepți așa cum ești, cui nu-i place asta e.

| OldSoul a răspuns:

Treaba e ca nu ai tu suficienta incredere in tine, iar asta se vede prin postura corpului tau, si, in felul acesta, lumea te percepe intr-un mod gresit.

Incearca sa pasesti cu incredere pe strada, cu spatele drept, pieptul in fata, si priveste cat mai mult oamenii cu care te intersectezi in ochi, ar trebui sa te simti mult mai binewinking

| Donsavas a răspuns:

Ti ai trecut la status "sadboy".
Sa stii ca fiecare are la maturitate un anumit tip de personalitate. A ta este depresivă. Nu e neapărat ceva rău in asta. Nu e obligatoriu sa fie patologic felul asta al tau de a fi. Faptul că esti mai sensibil,timid nu te face automat depresiv. În depresie esti cand ajungi sa ai anxietate socială,adică sa te comporți asocial din cauza emoțiilor, sa adopți un comportament evitant, sa te izolezi. Atunci poti merge la doctor. Cu niste antidepresive, emoțiile dispar si percepția ta fata de tine insuti se poate schimba. Nu te vei mai simti rusinat spre exemplu si vei începe să nu te mai vezi urat. Cu timpul capeți incredere in tine, lumea vede asta si incepe sa te aprecieze. Încrederea e cheia.

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

Dacă emoțiile dispar, dispar în ambele sensuri iar soarele ăla nu va mai fi așa zâmbitor. Chestiuni ca acestea se pot rezolva natural și aduc cu sine o dezvoltare personală considerabilă. Totul e să înveți să te ajuți singur, decât să devii dependent de pastile care nu te vor face mai fericit, doar mai indiferent. E cum ai rezolva o problemă la matematică. Satisfacția nu e aceeași dacă o rezolvi singur sau dacă te uiți la răspunsuri. Lucrând singur îți dezvolți abilitățile personale. Nu învățați prost copiii căci sunt ușor influențabili.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu mai lua in seama lumea. Accepta-te asa cum esti. Frumusetea trece repede. happy

| Rd79 a răspuns:

Pune o poza cu tine sa vedem.

| CosminCD a răspuns:

Stai calm! Nu trebuie sa te intereseze parerea celorlalti despre tine. Asa te-a facut Dumnezeu! Lasa-i in pace pe toti! Simte-te bine in pielea ta.

| Cannibal a răspuns:

Ignoră totul. Cine e lumea? Cine sunt acești oameni? Știi frumusețea e trecătoare.
Și frumusețea nu te ajută mereu am dat peste o gramada de oameni cu un fizic impecabil și cu caracter de nimic. Faza că ești urat poate sa fie doar în capul tău ori ești prea paranoic sau ai probleme cu stima de sine.

| Sadboy88 explică (pentru Cannibal):

Dar nu eu spun că sunt urât, ci colegii de la școală. Spre exemplu un prieten de-al meu mi-a zis că o colegă de asă a zis despre mine că sunt urât ca un monstru. Încerc să trec peste cuvintele idioate ale tuturor idioților, dar totuși in sinea mea mă întreb,, de ce spune asta, si ce are cu mine?"

| Cannibal a răspuns (pentru Sadboy88):

Frate așa e in școala/liceu plin de idioți care pun accent doar pe aspectul fizic și îmbrăcăminte.
Nu poți să-l crezi pe acel coleg adică totuși fata putea sa îți spună și in față părerea ei despre tine.
Dacă vezi ca îs idioți lasă-i in morții lor și căutați alți prieteni încearcă sa scapi de oamenii toxici din jurul tău.
Frate nu uita că operații estetice exista dar operații care să îi scape de prostie nu.
Nu mai pune tot la suflet treci peste. Succes!

| Sadboy88 explică (pentru Cannibal):

Mulțumesc frate. Toți care au răspuns la întrebarea asta, vă mulțumesc din suflet pentru încurajări. Sunteți cei mai tari

| MariusNWM a răspuns:

O solutie simpla:
Nu asculta de ce zice lumea.Era un vers dintr-o piesa:
,, Lumea vorbește da nu mă afectează
Cuvintele lor de obicei au la bază
Invidie pură văd prin telescop
Că toate în viață se întâmplă cu un scop''
Incearca sa nu asculti gura lumii.Cei ''urati'' ajung frumosi si acolo sus unde cei frumosi viseaza.

| Sadboy88 explică:

Eu NU mă consider urât, ci ceilalți oameni spun asta.