| Vlads100000 a întrebat:

Salut TPU! Mai am foarte putin timp pana intru la liceu.As avea nevoie de parerile voastre.Nu stiu pe ce profil sa ma indrept,dar as avea cateva optiuni filologie, filologie intensiv franceza, arhitectura si biochimie. Ma pricep foarte bine la franceza si chimie, la romana destul de bine iar cu desenul sunt la un nivel mediu dar potrivit pentru arhitectura.Voi ce ati alege, de ce ati alege unul din aceste profiluri si ce meserie as putea avea? Va rog frumos pana maine am nevoie de un raspuns pentru ca merg sa completez o anexa pentru profilul de arhitectura!
Nota! Totusi as fi dispus sa renunt la acest profil!

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Cred ca la stiinte ale naturii ti-ar placea. (sau "bio-chimie") Daca la romana esti doar "destul de bine", nu cred ca filologia este cea mai buna alegere. La arhitectura ai nevoie de mult desen (si la desen sa fii foarte bun) si multa matematica. Iar daca te razgandesti pe viitor iti va fi mai greu. E doar parerea mea, insa cel mai sigur este sa alegi stiinte ale naturii (este si intensiv / bilingv franceza daca nu ma insel), iar in caz ca iti doresti sa mergi pe arhitectura urmezi facultatea la sfarsitul liceului. De la filologie ti-ar fi mai greu putin, fiindca matematica e la un nivel redus la profilul uman.

* Nota: Am presupus ca iti plac si biologia / fizica, nu doar chimia. Daca nu e astfel, fie alegi filologie, insa sa retii ca daca vrei sa urmezi facultatea de arhitectura iti va fi mai greu, fie alegi arhitectura.

| Vlads100000 explică (pentru isemilia):

Imi place si biologia

| Vlads100000 explică (pentru isemilia):

Sa nu intelegeti ca sunt slab la romana, pentru ca am numai note de 9 si 10 (am o profa destul de pretentioasa cand vine vorba de 10) doar ca ma gandesc ca as vrea sa dau la urbanism sau la bio chimie pentru ca bacul este usor la arhitectura (este profil umanist)

| isemilia a răspuns (pentru Vlads100000):

Arhitectura este pe filiera vocationala, nu are legatura cu umanul. La uman sunt doar stiinte sociale si filologie.

| Vlads100000 explică (pentru isemilia):

Ma refeream ca dau la romana lb straina istorie si psihologie, economie, etc

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu o să ai nicio meserie doar cu liceu, deci poți alege orice profil că e irelevant, maxim te ajută puțin, subbliniez PUȚIN la admitere la facultate. mi-ar fi plăcut să-mi zică și mie cineva asta laughing)

| Nirvanaaa a răspuns:

Poti încerca științele naturii. Desi se bazează pe biologie și chimie, eu am făcut de toate și mi-a prins bine. La arhitectura te poți pregăti în paralel și sa dai la Facultatea de Arhitectura și Urbanism după absolvire. Însa e bine sa cunosti din toate, poate ți se vor schimba opțiunile de facultate pe viitor.