| oricealtceva a întrebat:

Salut TPU,o duc foarte prost cu scoala, ma simte extenuat...sunt clasa a-X-a si simt ca plesnesc.
Oricat as vrea sa invat uit totul peste cateva ore...simt ca nu imi intra nimic in cap.
Ceva sfaturi pentru a invata si pentru a fi fericit?!
Orice ajutor m-ar ajuta, multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate nu inveti cand esti odihnit, de aceea te simti atat de obosit si extenuat.
Cum dormi noaptea?
De la ce ora te culci, seara de seara?

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca repetitia este mama invataturii.Deci nu lasa pe ultima zi sa inveti, de exemplu de azi pe maine, ci mereu incepe cu cateva zile inainte si tot repeta, citeste, macar cate 15 minute sau jumatate de ora, o ora.In felul acesta vei avea mai mult succes decat daca inveti acum seara, in panica, pentru testul de maine si asa mai departe. Sper ca te-ai prins ce am dorit sa subliniez.E normal sa te simti extenuat sau burned out deoarece si materia devine tot mai grea in fiecare an, iar asta inseamna ca trebuie reglezi din nou balanta in care se afla efortul depus pentru invatat, timpul liber, timpul pentru teme, sarcinile de acasa etc.Nu fi asa dur cu tine si prioritizeaza materiile cele mai importante pentru profilul tau.Nu vana note de 10.Mult succes!