| trocki1238238409238409 a întrebat:

Salut TPU! Recent am luat si eu bacul, profil mate-info, cu media 8. Am invatat totul pentru bac, in ultimele 3 saptamani, deci nota e extrem de mare pentru cat am invatat. M-am tot gandit ce sa fac mai departe si am ajuns la doua variante.

1.Sa merg la politie, ca agent, cu un salariu destul de mic (am vazut ca e in jur de 1500 de lei) si apoi sa dau la academia de politie si apoi sa devin ofiter, unde salariul creste considerabil. Chestia e ca la academie am auzit ca se intra destul de greu.

2.Sa merg la ceva facultate pe domeniul IT si sa ma angajez apoi ca IT-ist fiindca am auzit ca se castiga extrem de bine, inca de la inceput.

Acestea sunt cele doua variante, pur si simplu nu am idee ce ar fi ok sa aleg avand in vedere ca imi plac ambele. Am nevoie de sfaturi din partea voastra.

Răspuns Câştigător
| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Eu, sunt printre oamenii care au facut cele 2 variante descrise de tine. Am fost si IT-ist, sunt si politist.
Felicitari pentru rezultatul obtinut in urma examenelor!

Ca sfat de inceput (sfat de care eu nu am avut parte): Nu alege niciodata satisfactia materiala (banii) in detrimentul satisfactiei tale in munca.
Si eu, am ales IT-ul tot pentru bani rolling on the floor facultate - unde ma chinuiam sa nu pusc restante, la birou 8 ore/zi in fata calculatorului... pentru mine era sinucidere curata.
Intelegand ca nu e pentru mine IT-ul, m-am reorganizat catre politie.
Chiar daca munca psihica e mai mare aici si salariul "putin" mai mic, imi place ceea ce fac.
Salariul nu e 1500 de lei. Avem diverse sporuri, iar de inceput cu toate decontarile si sporurile poti ajunge la o suma chiar frumusica - iar cu cat cresti in grad, salariul creste.
PS. Da, e o idee buna sa vrei sa devii ofiter. Chiar indicat.
Dar tine cont ca nu e obligatorie Academia pentru a deveni ofiter =) Poti face, de exemplu, o facultate de drept la fara frecventa, participi la un concurs TCO (trecere in corpul ofiterilor) si ai ajuns ofiter.

Iar daca te hotarasti, ai ocazia sa dai la politie chiar acum. Politia Romana a scos o gramada de posturi. Cauta pe IPJ-ul tau un loc din sursa externa (nu mai faci scoala) si esti incadrat direct pe un loc, cu salar si cu aceleasi drepturi ca unul care a facut scoala de politie.

Daca vrei mai multe informatii sau intrebari, te astept cu un mesaj.
Mult succes!

PS: NU ALEGE BANII! MAI IMPORTANT ESTI TU!

| trocki1238238409238409 explică (pentru catalin09023):

Mulțumesc foarte mult de răspuns! Ți am dat mesaj

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Aici te-ai ocupa de oameni și ai avea o viață mult mai dinamică ca în IT. Ieși repede la pensie și apoi te vei putea ocupa de hobiuri.