| difjdjjeje a întrebat:

Salut TPU. Sunt clasa a 7a la o scoala destul de buna din Suceava si mi-a iesit media pe sem 1 8, 47. Intrebarea e daca mai pot intra la un liceu bun pe profil mate info pe viitor? Am avut medie mica doar la materii care nu sunt asa de importante pentru mine de ex Educatie plastica, franceza, latina, sociala si istorie. Mai pot sa repar media asta?

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Depinde de liceu, insa in principiu da. Daca ai o medie cat mai apropiata de 10 in semestrul 2 clasa a 7a / clasa a 8a si note aproape de 10 in examen, iar modul in care se calculeaza media de admitere la liceu nu se schimba, atunci da. (depinde mult de mediile din 5 / 6 insa) Bine, depinde si la ce liceu vrei sa intri si media sa de admitere. Dar ceea ce conteaza e media anuala, asadar munceste mult in semestrul 2, chiar si la latina / franceza / etc, ca sa compensezi pentru cea de pe semestrul 1. Poti intra insa pe calculatorul de medii de admitere Edu si sa faci anumite 'scenarii' in functie de mediile pe care crezi ca le vei avea / notele la EN sau pe site-ul admitereliceu.ro sa vezi ce licee ofera specializarea Mate-Info in orasul tau si cu ce medie se intra. Totusi incearca sa iei note mai mari si la desen (sau educatie plastica, cum vrei tu sa ii spui) / istorie etc pentru ca sunt materii frumoase si usoare, nu are rost sa iti scazi media de admitere si sansele de a intra la un liceu bun doar pentru un desen sau etc. Chiar daca nu sunt importante pentru tine si pentru specializarea dorita, sunt importante pentru media finala de admitere, asadar incearca macar sa iei note mai bune putin.

1 răspuns:
| kindawannapeee a răspuns:

Nu. trist.