| Anonim0120 a întrebat:

Salut TPU,
Sunt clasa a 9 a la liceu. Pe clasele 5-8 am avut mereu media 10 la matematica. De cand am intrat in clasa a 9 a am inceput sa iau note mici la aceasta materie si sunt groaznic de demoralizat si simt ca mi supar parintii tare mult ( am notele 5.6.7.8.9 ). Imi place foarte tare informatica si mi-a placut matematica de 5-8 insa aceasta nu-mi place deloc si de cand am inceput sa iau notele acestea mici am inceput sa nu mai imi fac temele si sa ma simt prost. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Vom da de obstacole și la chestiile care ne plac in viața. Da, matematica e mai grea la liceu, dar cu mai mult efort se rezolva. Ești clasa a 9-a, e primul impact. O sa vezi ca in clasa a 10-a te obișnuiești. Ia exercitiile ușor și nu te demoraliza. In liceu e mai greu decât in școala generală. Așa e cursul vieții. Dacă ai luat niște note mai micuțe redresează-te nu te apuca acum sa renunți.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ce inseamna sa iei note pe spaga, la scoala generala?
La liceu profesorii pun notele pe merit, nu pe spahga lui mamica si taiticu de aceea acum esti socata de notele mici, ca ai revenit pe pamant si ai vazut cata matematica cunosti tu.

Este timpul sa te trezesti si sa pui mana serios pe carte si caiet, sa lucrezi zinic la matematica, ca numai asa se invata matemtaica.

| Anonim0120 explică (pentru Violleta2022):

Nu a dat spaga nimeni din fam mea, la en am avut nota peste 9 la ambele. Asa ca nu mai veni cu prostii d astea

| Anonim0120 explică (pentru Violleta2022):

Mai multa lume mi-a spus ca matematica e naspa in clasa a 9a

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim0120):

Nu-i adevarat!
Daca pui mana sa inveti si sa lucrezi acasa rezolvand exercitii si probleme, matematica ti se va parea foarte usoara.
Este grae doar pentru puturosi care nu invata si nu fac teme.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim0120):

"acum 9 ore | Anonim0120 explică:
Nu a dat spaga nimeni din fam mea, la en am avut nota peste 9 la ambele. Asa ca nu mai veni cu prostii d astea"de nu va mai fi 9 atunci vei cornfirma tuturor ca la generala primeai

Hai sa te vedem anul asta ce medie generala vei avea, daca esti capabil sa iei tot peste 9, confirmand sau infirmand ca ai fost si esti un copil destept care ai luat notele pe meritul tau.

| sierra1 a răspuns:

"matematica... am inceput sa iau note mici...Ce sa fac?"

rețeta clasică: inveți și faci exerciții până te saturi și apoi, sătul fiind, o iei de la capăt