Întrebare recomandată | MaraAlexandra87 a întrebat:

Buna, TPU! Vreau si eu sa ma descarc de probleme aici happy, asa ca o sa imi spun si eu oful. Sunt clasa a 9-a, am inceput liceul acum nici o luna si sunt la profilul mate-into (matematica-informatica) bilingv engleza...si simt ca nu inteleg absolut nimic din ce se intampla la scoala la materiile realiste, nu mai inteleg nimic la matematica, fizica si chimie, materii la care eram foarte buna in gimnaziu. Cand eram in gimnaziu, mai ales in clasele a 7-a si a 8-a, ma pricepeam foarte bine la matematica. Era materia mea preferata, imi faceam temele cu placere (mai ales la geometrie), iar la examen am luat 9, 55 la mate, o nota bunicica desi stiam ca pot mai mult happy Si la fizica si chime la fel, ma descurcam foarte bine, am avut mereu media 10 la aceste materii (media mea pe 5-8 a fost 9, 98). Nu zic ca sa ma laud, spun doar ca m-am descurcat bine la scoala pana acum. De cand am intrat la liceu si am dat cu ochii de matematica, fizica si chimia de liceu m-am speriat. M-am simtit si ma simt in continuare ca ultima proasta. Nu pot sa pricep ce se intampla in aceste ore si nu inteleg ce s-a intamplat cu mine. Nu m-am considerat niciodata desteapta, dar nici proasta. Acum am ajuns sa realizez ca sunt proasta de dau in gropi. Ma straduiesc sa pricep, nu ma las eu batuta asa usor, incerc sa imi explic singura ce si cum, dar in zadar. Voi incepe in curand meditatiile, dar ma simt demoralizata complet, deoarece toti colegii mei para sa priceapa numai eu nu sad. Ma depaseste situatia si nu inteleg de ce inainte ma descurcam, iar acum sunt ultima proasta. A mai trecut cineva prin asa ceva?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am trecut când am încercat să înțeleg singur ce se ascunde în spatele formulelor, eu fiind fizician cu facultate terminată și 25 de ani de cercetare de vârf. Astel să nu te consideri ultina proastă ci cea mai deșteaptă dintre ei, care încerci să și înțelegi cee se întâmplă, nu numai să înveți pe de rost. Așa că pune la meditații de 1000 de ori întrebarea - de ce-, și vei ajunge o mare cercetătoare.

| MaraAlexandra87 explică (pentru sadrian46):

Multumesc frumos pentru raspuns, chiar m-ati facut sa am mai multa incredere in mine si speranta ca totul va fi bine! O seara frumoasa!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa te descurci tu, este doar perioada de acomodare. Cu totii am trecut prin asta happy

Nu iti face griji, iti garantez 100% ca o sa treci cu bine de tot ce iti iese in cale. Este abia inceputul, ai timp. Este normal sa nu intelegi acum anumite lucruri.

Si faci meditatii din clasa a 9-a? Nu e cam devreme? Ai tot timpul din lume.

Ca sfat pe perioada liceului... distreaza-te, nu te stresa si invata. Pentru ca apoi trece perioada asta si nu se mai intoarce. Prin clasa a 9-a gandeam si eu la fel, iar dupa ce am dat bacul tin minte ca am dat dreptate, la propriu, unui profesor care a zis ca notele sunt doar in catalog, conteaza ceea ce stii sa faci si ce ai invatat (desigur ca este bine sa ai si note mari). O sa te schimbi radical in anumite privinte pana in clasa a 12-a, te asigur. Nu te descuraja asa mult acum.

Zambeste si fi vesela in tot ce faci, este mai usor decat crezi, pentru ca... daca te stresezi, daca nu, daca razi, daca nu, lucrarea tot trece, o nota tot o sa primesti, anii tot se duc.

Hai ca poti, iti tin pumnii! ^_^

| Catrice a răspuns:

Simplu:ești la liceu, alt nivel, alte ramuri ale materiei. Faci fata-suprer, nu-aia e.

| MaraAlexandra87 explică (pentru Catrice):

Multumesc pentru raspuns! Ai dreptate, dar e totusi ciudat cum se schimba materia asa de la un ciclu de scoala la altul...am luat in calcul si transferul la alt profil

| Catrice a răspuns (pentru MaraAlexandra87):

Daca si după meditații ești varza, mergi pe uman.

| MaraAlexandra87 explică (pentru Catrice):

Multumesc, o zi frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când eram mic un psiholog mi-a spus ca atunci când nu înțeleg ceva să pun întrebări ori cât de penibile ar fi pentru oricine. Mai bine să par prost pentru 2-10 secunde cât pun întrebarea decât pentru restul vieții.

Ce ai făcut în gimnaziu a fost să te pregătească să înțelegi ce faci acum în liceu. Unde nu înțelegi este pentru că nu faci legătura cu ce ai făcut până atunci așa că pune întrebări! Chiar dacă oftează profesorul tot îți va explica până înțelegi, crede-mă.
Succes!

| LauDi a răspuns:

"dar ma simt demoralizata complet, deoarece toti colegii mei para sa priceapa numai eu nu".
Și eu am crezut chestia asta în clasa a 9a, dar am realizat că nu e așa. Mulți oameni NU-și arată slăbiciunile ori ca să pară cool, inteligenți, etc (NU prea există avantaje când le arăți). Și eu am crezut că sunt botă la mate în clasa a 9a când am intrat la liceu, dar am terminat cu media 10 la mate (no fleex intended). Încearcă să ai un pic mai multă încredere în tine și să NU mai vezi pe ceilalți că niște genii (că nu sunt). De asemenea materia devine mai ușoară pe parcurs. De exemplu trigonometria e mai ușoară decât vectorii și funcțile sunt mai ușoare decât inegalitațile și inducția matematică. Același principiu și pentru chimie și fizică, devin mai ușoare. Mult succes în continuare!