| Lewandowski a întrebat:

Sunt clasa a11-a la mate-info si nu stiu ce sa fac mai departe sau ce facultate sa aleg. Am o situatie ciudata care sta cam asa : nu prea ma pricep la fizica, chimie si cam deloc la informatica, in schimb ma descurc bine la matematica si foarte bine la biologie, iar... astea doua nu prea se imbina. Imi mai place si geografia sau mi-ar placea si jurnalismul. Nu stiu, sunt foarte nehotarat. Va rog daca se poate sa-mi dati ceva idei si daca doriti sa si detaliati putin fiecare alegere pe care as putea s-o fac, ce e necesar pentru aceasta, de ce sa o aleg pe aceasta si ce as putea deveni in urma acesteia. Imi pare rau ca sunt putin cam pretentios, dar... Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel putin ai punctat bine ce-ti place si ce nu sau ce ai dori pe viitor. Este un inceput de analiza SWOT. Daca nu stii ce este analiza SWOT da un "search" pe Google...trebuie sa existe pe Wikipedia, pe undeva. Bun eu mizez pe faptul ca stii foarte bine limba Romana sau aproape. Asta se cere in jurnalism: sa nu faci greseli elementare. Apoi in jurnalism trebuie sa te gandesti bine sa raspunzi in fiecare reportaj la intrebarile: unde, cum, cine, cand si de ce? Trebuie sa ai o fire extrovertita, adica sa fii deschis, sa poti vorbi cu toata lumea si pe orice sibiect, sa poti culege informatii, pentru ca asta este in esenta jurnalismul: sa scoti la lumina devarul, doar inarmat cu ochi, urechi, simt, si un stilou. Trebuie sa inveti sa fii obiectiv, asta nu inseamna fara scrupule. Trebuie totusi sa ai o limita, altfel cadem in panta cealalta care se numeste "paparazzi". In fine tu decizi ce vrei sa fii pana la urma. Sa-ti dau eu acum n-spe website-uri despre informatica nu te-ar ajuta. Mai ai un an, daca decizi sa mergi pe partea de mate-info, cea mai la indemana mi se pare o Facultate de Automatica si Calculatoare, Dac vrei sa renunti la informatica nu vei reusi, oricum viata te va corija din mers si vei vedea ca o sa ai computer si la baie.
In fine uite un website cu carti gratuite de informatica:
https://it-ebooks.it/

| Lewandowski explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns! Scuze ca am raspuns tarziu. Dar totusi... chiar nu exista ceva fara informatica? Sau fizica?

2 răspunsuri:
| Elena_Andreea_1994_F7Al a răspuns:

Daca nu iti place informatica, nu iti recomand domeniul ingineresc. Oricum, in orice specializare va exista informatica, tehnologizarea luand un avant extraordinar. Asta iti spun din experienta fiind in anul 3 la inginerie electronica big grin