| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Sunt in clasa a 9 a si inca de la inceputul anului nu am chef de scoala, sa invat si sa imi fac temele.
In unele cazuri invat dar, de cele mai multe ori imi propun chestia asta si tot nu invat… Ce sa fac? Sa fie de la invatatul de pe clasa a 8 a? Ca ma bazam pe faptul ca la liceu nu mai trebuie sa invat?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stiu de unde ideea ca la liceu nu trebuie sa mai inveti.Ar fi trebuit sa iti dai seama ca materia devine tot mai complicata pe an ce trece, nu mai usoara.Rezerva-ti 15-20 minute pe zi, acum la inceput cand procrastinarea este mare, pentru materiile mai importante. Dupa aceea cand te obisnuiesti poti sa maresti timpul treptat.Cand termini poti sa te rasplatesti cu un snack ceva preferat, poate un episod dintr-un serial.Asta te va motiva, catusi de putin.Cheful vine invatand.Bafta.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Si preferi sa nu faci nimic in loc sa inveti? E timp si de jocuri sau iesit afara, nu e capat de lume sa stai 2 ore cu ochii in carti.

| Violleta2022 a răspuns:

La liceu este diferit, ca nu te forteaza doamana invatatoare sa inveti, aici chiar trebuie s ainveti foarte serios, fiindca profesorii te lasa in pace dar te noteaza dupa cum inveti, adica cu note mici, putand cu usurinta sa te lase corijent sau repetent.
Chiar ti-ar place sa ajungi repetent, taman in cea mai usoara clasa de liceu?

| Anonim0120 a răspuns (pentru Violleta2022):

Repetent nu s, nu am note chiar atat de mici, am media undeva la 9

| Anonim0120 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si pe 5-8 am avut media generala 9.78

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim0120):

La liceu este altceva, ca nu semai iau note pe spagi si cadouri, ci pe cat inveti si pe note reale.
Ce a fost anul trecut nu mai are nici o importanta sau relevanta, dimpotriva fiind in calsa incepatoare acum se formeaza parerea colegilor si profesorilor despre tine si cum nu inveti, te vor crede un lenes si un copil mediocru, care nu merita sa fie bagat in seama.