| Laura202 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si nu stiu la ce profil sa dau mai departe... As dori sa fie ceva de medicina. Vreau sa devin chirurg de inima (cardiolog) si nu stiu la ce profil sa dau. Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa devii cardiolog este nevoie sa inveti extrem de mult (in facultate), trebuie sa iti placa sa inveti si sa ai vointa, altfel nu ai cum sa faci aceasta facultate. Sunt o gramada de "cardiologi" care au facut facultatea degeaba si care au trecut-o numai ei stiu cum, pentru bani si care omoara o gramada de oameni doar din nestiinta.
Asa ca nu poti deveni cardiolog doar ca-ti place, trebuie sa-ti placa si sa inveti (nu tocit, sa intelegi ceea ce inveti).
Si acum, legat de intrebarea ta, te poti duce la profilul Stiinte ale naturii sau la profilul Protectia mediului.
Mai departe, dupa liceu (ca sa devii cardiolog) trebuie sa urmezi facultatea de Medicina generala.

| Laura202 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns! Ei bine, nu imi chiar place sa invat, adica nu e o pasiune, dar as putea sa invat, mai ales daca imi antrenezi creierul, (fac exercitii de matematica, citesc si mai invat) cred ca o sa retin repede.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Facultatea de medicina este considerata cea mai grea. Se da admitere deci nu conteaza deloc profilul sau valoarea liceului urmat.Pentru a reusi sa devii student medicinist trebuie invatat la greu si, foarte multa meditatie.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Mergi in librarie sau biblioteca si citeste niste carti din domeniul in care vrei sa activezi. incat sa intelegi ce urmeaza.