| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in o scoala foarte proasta. SUnt clasa a 8-a. In fiecare an au fost medii mici in fiecare clasa. Nici nuprea am facut ore si cand am facut erau profesori naspa si nimeri nu intelegea. Nici lumea nuprea isi dadea silinta. In Clasa a 5 A de exemplu a fost media de la mine din clasa cea mai mare 8.90. Acum anul trecut 8.50. Eu am avut un anturaj foarte prost si credeam ca e tare sa nu inveti. Acum clasa a 8 -a Pot din semestrul al 2-lea sa ma pun pe invatat sa invat sa fac media de la 8 in cap la 9+ si sa iau examenul sa intru la un liceu bun? La ce licee as putea intra cu media 7 si 8? Nu am pretentii. Dar macar mai merge sa ma pun pe invatat calumea sa recapitulez tot sa iasa media mare si sa iau examenul pentru un liceu ok?

Răspuns Câştigător
| StefaniaM a răspuns:

Poti, bineinteles ca poti!
Desi iti va fi foarte greu daca nu ai invatat nimic pana acum. La romana e important sa citesti & sa stii definitiile de la specii/genuri literale + propozitii subordonate + sa scrii frumos ca sa iei nota mare in examen. La matematica ar fi bine or sa mergi la ore in particular, sau sa rogi pe cineva sa iti explice tot ce nu intelegi. Daca nu gasesti pe nimeni la tine is scoala ce te-ar putea ajuta, incearca sa cauti persoane pe Facebook ce sunt la scoli bune si sa le rogi sa te ajute sau sa-ti faca cunostiinta cu cineva ce te-ar putea ajuta (vezi sa nu dai peste violatori lmao). La matematica trebuie sa inveti formulele si sa faci exercitii ca sa stii sa le aplici. Iti iei o culegere de evaluare nationala si faci zilnic cate o varianta/10 probleme.
Ca sa inveti mai usor, iti scrii "esenta" (aka definitii la romana, formule la mate si ce mai consideri tu important) pe foi albe cu tot felul de markere cute. Iti va fi mult mai usor sa inveti asa decat sa tocesti, crede-ma. Plus ca vei invata sa scrii drept pe foi albe.

Licee? Nu stiu din ce oras esti. Poate nici daca as stii n-as putea sa-ti zic xD. Insa exista licee destul de bune la care cu 8 se intra la profilele de uman, si eventual te poti transfera la real daca vrei.

P.s. Daca vrei te pot ajuta la matematica, ca am avut 10 in examen. Poate si la romana, desi cred ca mi-am aruncat culegerile la gunoi dupa examen laughing
Poti sa-mi scrii pe Facebook, sunt Stefania Marciuc (din Satu Mare, daca sunt mai multi cu numele meu)
Bafta!

1 răspuns:
| AdrianTzar a răspuns:

Merge să te pui, este bine că ai realizat că nu e așa tare să nu înveți. Doamne ajută, George.