| Lukasz a întrebat:

Sunt pe a 7-a si imi fac griji pentru examenul de clasa a 8-a. De fapt imi fac griji doar pentru ca : Matematica.
Sunt foarte slab la matematica, in teza am luat 5 cu greu si la meditatii nu vreau sa merg pentru ca sunt foarte rusinos. Am de gand sa repet toata vara la matematica dar fara meditatii. Dar nu prea cred ca imi va intra ceva in cap.
Intrebarea mea este:
Cum pot intelege mai bine matematica? Profesorul nostru ne spune ca matematica se invata cu pixul in mana, dar nu pot sa fac exercitii daca nu le inteleg.
Imi puteti spune si mie un program de invatat la matematica? Cate exercitii sa fac? Cum sa ma pregatesc, daca acum am emotii, va imaginati la anul.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai citesti cu mare atentia lectia. De cate ori ai nevoie ca sa o intelegi perfect (poate fi si de 30 de ori la inceput). Apoi iei pixul si faci fiecare demonstratie in parte. intai cu cartea deschisa de 5-6 ori, apoi cu cartea inchisa, deschizand cand te impotmolesti pana reusesti sa o faci, macar de 3 ori consecutiv, fara greseala. Abia apoi te apuci de exercitii si le faci pe toate din manual plus inca macar pe atatea din alta parte. Apoi reiei lectia, o mai citesti de 2-3 ori, o mai spui macar de doua ori, mai faci demonstratiile macar o data. Sambata sau duminica reiei toate lectiile invatate in sapataman respectiva.
La matematica e foarte important sa nu ai goluri, adica sa nu ai nici o lectie din urma care sa nu fie perfect inteleasa. daca vrei as recuperezi, apuca-te cu invatatul de unde ai impresia ca ti-au ramas notiuni incomplet intelese, de la clasa a doua daca este nevoie.