| llleo a întrebat:

Sunt perfecționist. De exemplu : Dacă fac ceva anume, am impresia ca n-am facut. Și tot repet acea acțiune până simt "perfectionismul". Mi se pare foarte daunator. Ce e de făcut?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i perfectionism, este o boala psihica, numita OCD (Obsessive compulsive disorder).
Mergi la un psihiatru si va lucra cu tine, ca sa intelegi ce ti se intampla, ajutandu-te sa te schimbi in "normalitate".

| Andreeush a răspuns:

Nimeni nu e perfect.

| PumpkinDoll a răspuns:

Suna a OCD

| bvzmsam a răspuns:

E daunator doar din cauza scurgerii timpului, timp in care ai fi putut sa faci si altceva. Uneori perfectionismul este benefic (la serviciu), insa nu cand sa zicem ca dezlipesti folia de la iaurt si a ramas ceva mic pe borcan.