| SoXiL a întrebat:

Sunt un baiat, 13 ani inaltime intre 1.60 si 1.65 si 80 kilograme, Da.Sunt gras.Am inceput sa fac sport (ciclism) si merg in fiecare zii 8 KM, treaba cu sportul am inteles-o fac sport si cu bicicleta,cateodata mai si joc fotbal, Dar am o problema cu mancarea.Nu stiu ce sa mananc,adica sunt singur jumatate din saptamana [parintii lucreaza pana tarziu (mama are jumatatea saptamanii pana dupa-amiaza doar) Dar in rest sunt singur,nu stiu nici sa im ifac de mancare).As vrea sa invat sa imi fac de mancare, dar s ice mancare sa mananc pentru a slabii...Sau ma rog, pentru a nu ingrasa.Stit ceva retete,sa te saturi, dar sa nu fie nici scarboase? (sunt cam pretentios cu mancarea) si sa fie si usoare de facut (tin sa mentionez ca singura "mancare" care o stiu face e sa fierb 2 oua)De obicei mananc conserve,paine cu pateu, sau daca a lasat mama ceva pregatit...Multumesc Anticipat

P.S:Sa fie si ceva usor de pregatit (nu vreau sa dau foc casei)

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand trebuie sa mananci orice. Fructe dimineata si mancaruri usoare seara (legume, paste fainoase fara paine si cereale). Trebuie sa mananci des si putin (2-3 ore). Bicicleta e un bun remediu dar trebuie inceput cu putin (3-4 Km) si in viteza (20-22 Km/h). apoi 3-4 Km. in plus la ceeasi viteza. Si tot mai mult. Orice miscare trebuie sa fie progresiva. Eu am catre 60 ani si merg 20-22 Km cand ajung la maxim. Uneori si mai mult. Mancare incasa? E mai buna o salata cu de toate, un pic de ulei, apa si otet. Morcovii daca-i tragi pe razatoare mica, nu-i simti, rucola, ceapa, rosii, castraveti, salata verde, varza, etc. Poti manca salata de cate ori vrei. Nu neglija carnea rosie, pasarea fara pielita si macar un pahar de vin pe zi sau palinca. Nu bea cu excese. Renunta la sucuri si bere.

| SoXiL explică (pentru Salontanul):

Sucuri am renuntat de mult..Beren,am 13 ani deci nu iti face griji.Da, imi place mult salata, dar de la un moment dat nu cred ca poti sa mananci in fiecare zii salata.Cu bicicleta merg cam incet(nu imi suporta picioarele...Nu prea faceam sport mai demult)Dar mult, adica daca merg mai repede dupa 2 km jumatate ma obosesc.Multumesc foarte mult de raspuns, si am sa incerc sa fac cat mai multe din ce ai pus.Mersi din nou.

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu iti recomand sa respecti cateva principii alimentare si asa poti scapa de cateva kg bune!

| SoXiL explică (pentru Alexaandreea):

Nu pot renunta la mancarea dupa 18 pentru ca ajung acasa la 15 si mananc o conserva de peste sau o felie de paine cu pate (in unele cazuri cand sunt singur acasa) si nu rezist pana a2-a zii.Am renuntat din a manca la scoala, asa imi tin si niste banuti, si dimineata mananc cat sa imi schimbe gustul din gura doar...

| Alexaandreea a răspuns (pentru SoXiL):

Buna! Idea este ca nu e bine sa te infometezi, dar este foarte bine sa concumi minim 2 l de apa pe zi (indiferent daca iti este sete sau nu)! Eu am tinut Dieta Rina si am avut rezultate ff bune...te indemn si pe tine sa faci acest lucru!

| RullerOfAllEvil a răspuns:

Renunta definitiv la paine, sucuri, apa minerala, ulei de floarea soarelui si orice prajeli, la dulciuri sau la fast food.
Poti manca lactate, legume, fructe, mancare gatita (daca nu e f grasa), carne slaba (pui, peste)...
Evita sa mai pui gura pe pate. E un aliment toxic care ingrasa in draci.
Ca regula generala, fructele nu se combina cu celelalte alimente. Pe ele trebuie sa le mananci la vreo ora dupa masa, ori inaintea ei, niciodata imediat dupa. Si nici ele intre ele nu se combina.
Mai apoi... este f important sa te hidratezi corect si sa bei cca 2 litri de apa pe zi (evita apa minerala!) si sa te tii de sport. Restul va veni de la sine, daca exista vointa.
Oricum, avand in vedere ca ai doar 13 ani momentan, presupun ca vei mai creste in inaltime si kilogramele se vor distribui altfel. Insa pana atunci, dieta si sport!
Succes!

| SoXiL explică (pentru RullerOfAllEvil):

La paine am renuntat, la sucuri am renuntat apa minerala nu imi place, prajeli nu prea am timp.(mama asta doar tocana si zemuri waiting ) dulciurile. abia iau o inghetata odata la 2 saptamani.Nu cred ca strica chiar asa mult.In loc de pate, mai am peste cu bulion la conserva...Care e mai bun?,fructe in afara de kiwi nu mananc, Apa nu prea beau, nu stiu de ce dar mi-e sete foarte rar, si nu prea e comod sa bei apa daca nu ti-e sete, nu cred ca schimba faptul ca am doar 13 ani, adica am incercat tot felul de diete si de sporturi.Nu imi merge nimic...

| Ionut_Seby_1998 a răspuns:

Frate, m-ai descris aproape perfect aici, dar eu am 15 ani 1, 65 si aveam 75 kg si la fel eram mai mereu singur si nu stiam sa-mi fac de mancare.Stiu ca nu e recomandat ce-ti spun dar incearca in fiecare zii sa alergi la fotbal si mananca odata-de doua ori pe zi(orice in afara de dulciuri si chestii de-astea ce ingrasa mult) si mananca doar cand sunt parintii acasa, o sa vezi ca o sa slabesti ceva intr-o luna poate 2.Joaca fotbal pana la epuizare si alearga mult, eu alerg la fotbal cam 3 ore pe zi dar cu pauze in alergare.Doar incearca ce ti-am spus, va merge. Daca nu joci fotbal des, incearca cand esti cu bicicleta sa te plimbi mult sa uiti sa ajungi acasa sa mananci, ti-am spus mananca doar cand sunt parintii acasa si in restul timpului fa miscare.Succes

| SoXiL explică (pentru Ionut_Seby_1998):

Nu stiu ucm sa iti zic...Vin de la liceu (aici in Spania de la 13 ani incepi un fel de "liceu"), ajung acasa pe la 15:00 (ora Spaniei), dar parintii mei ajung doar:Tatal meu la 20:00 si Mama la 21:30.Pur si simplu nu pot rezista atat fara mancare.Am redus putin din sport (in loc de 8 km pe bicicleta fac 6) pentru ca ajungeam acasa, mancam si dormeam la masa de obosit, Chiar daca ma culcam devreme, la "liceu" sunt foarte obosit si nu imi sta capul la ore (de obicei iau note de la 6 in sus si nu vreau ca din vina oboselii sa scad la mai putin de 5).