| alexandra7 a întrebat:

Sunt valabile principiile mecanicii Newtoniene intr-un sistem de referinta legat de un avion care decoleaza? funda pentru cel mai rapid si bun raspuns!

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Legile enuntate de Newton sunt valabile in orice sistem care respecta vitezele, distantele si timpii asa cum erau evaluati la timpul cand au fost enuntate.In mod cert, daca un avion decoleaza in punctul spatio -temporal newtonian, calculandu-si traictoria in baza acestor legi, care tin cont desigur, de meteorologie, adica pe vreme ideala, au sanse bune.
Conditia, repet, este sa fie spatiul si conditiile ideale.
Sunt zone si momente (spatiu-timp), pe Terra care nu se supun acestor legi ideale, newtoniene.Sa nu dau exemplu polii terestri ( magnetici), sunt din pacate mult mai multe situatii in care legile newtoniene nu mai raspund la siguranta.