| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!
Tocmai ce am intrat la liceu si imi place de una dintre colegele mele de clasa. Problema e ca nu am nicio sansa cu ea...cel putin asa am eu impresia...
Mereu mi-e rusine sa schimb o vorba cu ea. Dar ea nu prea da semne ca ma place(bine, nici eu nu dau impresia ca o plac).
Nu prea este entuziasmata de prezenta mea...de exemplu cand azi i-am zis ceva in timp ce se uita pe telefon, ea nu prea ma baga in seama...
Problema este ca eu vreau sa fiu iubitul ei, dar nici macar in friendzone nu sunt. Incurand urmeaza balul bobocilor(peste 1 luna cam asa cred). Oare sa arat ce simt pentru ea invitand-o la bal sau...
Oare cum sa fac sa o cuceresc?
Apropo, vreau sa mai zic ca fac parte dintr-o clasa de,, destepti" in care ultima medie a fost de 9.85 si cam numai vreo 5-6 fete sunt atractive acolo. Si nu vreau sa spun ca celalalte nu sunt sexy, ci vreau sa spub ca celalalte sunt efectiv oribile. Au fete ciudate...
SFATURI PLEASE!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Invit-o la bal

| RainmakerX a răspuns:

Kazimir, crede-ma cand iti spun ca e o idee rea sa stai cu o colega.
Se pot intampla multe lucruri naspa, lumea vorbeste si daca iese rau trebuie s-o vezi in fiecare zi.

Mergi la voluntariat sau participa la diverse evenimente, fa sport si socializeaza mai mult si o sa intalnesti multe fete.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Da, dar practic fetele care au intrat la mine in clasa sunt destepte(tocilare poate chiar). Iar ea e si frumoasa si si desteapta...

| RianaUdroiu a răspuns:

In primul rand ar trebui sa o studiezi mai in detaliu pe fata, ma refer la caracterul acesteia. Din cate ai scris despre ea, nu pare prea politicoasa si sunt multe sanse ca atunci cand vei ajunge sa o cunosti mai bine, sa realizezi ca nu prea iti place atat de tare de ea. plus ca daca tot vrei sa incepi o relatie cu o colega (ceea ce poate fi riscant, mai ales daca intervin complicatii) mai bine sa fi sigur ca merita. Lasand asta la oparte, ar trebui sa stii ca intrebarea corecta nu e "Cum sa fac sa o cuceresc?" ci "Cum sa fac sa fiu genul de tip pe care l-ar place o fata ca ea?". Adesea barbatii sunt mai interesati sa afle mijloace sau chiar "trucuri" prin care sa faca o fata sa iasa cu ei, dar aproape niciunul nu se intreaba "oare ce ar trebui sa fac sa fiu GENUL DE PERSOANA cu care ar iesi?". Oricum, important este sa afli. pentru ca nu ai vrea sa te trezesti mai tarziu ca ea nu mai prezinta niciun fel de interes pentru tine. Dupa ce "te documentezi" putin si afli cam ce gen de baiat o intereseaza pe ea, mai ramane doar sa te intrebi daca te vezi dispus sa te transformi in acea persoana. Ceea ce vreau sa spun e ca, ar trebui sa te intrebi daca merita sa te schimbi pentru a indeplini atributiile impuse de ea (asta bineinteles daca nu esti dotat deja cu acestea). Dar daca cerintele ei vor fi prea greu de indeplinit iar tu vei simti constant ca va fi nevoie sa te schimbi complet doar pentru a fi cu aceasta persoana, nu cred ca merita. Si asa ajungem la final. sa zicem ca dupa ce te-ai documentat mai bine, tie inca iti place de ea si inca esti dispus sa dai dovada de figura baiatului potrivit pentru aceasta. daca la sfarsit, inca mai simti ca merita sa risti ca de exemplu, in cazul in care se vor ivi complicatii pe parcurs, sa iti fie greu sa dai ochii cu ea in fiecare zi la scoala, atunci intreaba-ti inima daca intr-adevar tu vrei sa faci acest pas destul de important in viata unui liceean si anume de a o invita pe respectiva la bal. Pana la urma, daca vrei o parere sincera, eu spun ca daca dupa inca putin timp, eforturile tale tot nu vor da roade, mai bine ti-ai redirectiona atentia asupra unei fete dragute care se oboseste macar sa isi scoata nasul din telefon cand i te adresezi. Ori si cat, se poate sa gresesc, dat fiind ca nu am intalnit-o niciodata pe colega ta, si sa se dovedeasca ca de fapt, este o persoana cu adevarat de treaba. Pana la urma, merita sa mai incerci putin si apoi sa tragi o concluzie concreta. Dar ce-i sigur e ca doar tu poti decide daca vrei sa te implici sau nu in ceva serios cu ea. Sper mult ca te-am ajutat si ca nu te-am presat prea tare cu "sfaturile" mele, mai ales ca tind sa ma folosesc de informatii psihologice cand ma adresez unei persoane care intampina orice tip de problema laughing

| RianaUdroiu a răspuns (pentru RianaUdroiu):

Sunt constienta de faptul ca am facut cateva greseli din punct de vedere gramatical, si imi cer scuze pentru asta. m-am cam grabit cand am scris si nu le-am sesizat decat dupa ce am postat deja raspunsul happy