| GeorgeANDreis a întrebat:

Va cer ajutorul din nou. Precizez de acum aveam 16 ani si ea tot 16.
Nici nu stiu cum sa incep. Acum un an si doua luni s-a terminat relatia dintre mine si o fata. Relatia a tinut 4 luni.
Ea a fost prima mea iubire. Si simt ca si acum o iubesc adica mereu imi aduc aminte de ea si vorbesc cu ea dar nu e ca atunci, acum vorbim gen ca niste amici. Dar intr-un fel as vrea sa ma impac cu ea. si simt ca si ea vrea. Adica simt asa deoarece mereu imi spune ca "sa ai grija de tine " si nu stiu simt asta. O iubesc.Ne-am despartit pentru ca ea avea o prietena care tot se baga peste noi si eu ii spuneam mereu ca nu stiu sa ii spuna ca vrea sa iesim doar noi si fata aceea nu intelegea si tot venea cu ea si inacelasi timp eu nu o suportam pe aceea fata si nici acum nu o suport pentru ce mi-a facut
Cum as putea sa ma impac cu ea adica chiar vreau asta.

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey George!
Asa cum au spus si altii inaintea mea, aceasta "prietena" nu putea sa stie cand ieseati voi in oras sau cand va intalneati decat daca ii spunea iubita ta cand va intalniti, doar nu era clarvazatoare sau ceva de genul.
Cel mai probabil aceasta iubita a ta vroia sa vada cat de multe compromisuri ai putea face ca sa fii cu ea. Probabil ca isi batea joc de sentimentele tale. Odata ce un prieten te roaga sa incetezi cu ceva anume atunci incetezi. Eu unul cred ca aceasta fata care o insotea nici macar nu realiza ca ea nu are ce sa caute cu voi, poate chiar iubita ta o invita la plimbare impreuna cu voi doar asa ca sa faca misto de tine intrucat stia ca te enervezi.
Sun-o pe acea fata de care ti-a placut mult si cere-ti iertare chiar daca nu ai gresit tu...Asta e, alta varianta nu prea ai.
Daca as fi in locul tau as incerca sa vorbesc intai cu acea fata care o insotea pe iubita ta si as intreba-o cat se poate de frumos daca iubita i-a spus sau nu ca nu are ce sa caute cu voi la intalnire. Poate ca acea fata isi invita mereu prietena si fata normal ca accepta, doar era invitata.
Eu asa vad lucrurile, cred ca isi batea joc...nici macar nu i-a zis fetei respective ca te enerveaza sa vina si ea cu voi.
Este doar parerea mea. Vorbeste intai cu acea fata. Nu cred ca ar avea vreun motiv ca sa te minta in legatura cu asta, mai ales daca o intrebi frumos.
Dupa ce lamuriti acest lucru poti sa decizi daca iti ceri scuze sau nu de la fosta iubita.
Este decizia ta, tu o sa suferi sau nu in urma acestei decizii. Cere-ti iertare din suflet.Altceva nu ai ce sa faci. Incearca sa faci un compromis cu acea prietena. Sa-ti ceri scuze intai de la ea si dupa de la iubita.
Bafta!

| Weedier a răspuns:

Crezi ca daca fosta ta prietena ii spunea fetei sa nu mai vina cu voi, ea mai venea? E clar ca si ea isi dorea lucrul asta, deci nu cred ca e de vina fata aia pentru ca v-ati despartit voi...

| MidnightR a răspuns:

Dreptate lui Weedier!
De unde ma rog stia prietena cand, cum, unde mergeti voi daca nu i-a spus fata?
E ceva mai mult la mijloc decat "interventiile" prietenei.
Worst case:A vrut sa se desparta de tine dar n-avea curaj si prietena ei s-a decis sa dea o mana de ajutor.

| Daiana01 a răspuns:

Parerea mea este ca pretena ei nu trebuie sa se mai bage in relatie voastra. Dca si ea isi doreste sa fiti din nou impreuna atunci trebuie sa ii zica prietenei iei sa nu se mai bage. Daca nu nu-i ii ziceti ei si o tine ca un fel de secret fata de ea. Si daca vrei sa va impacati de ce nu iesiti doar vi doi la o plimbare pe timp denoapte siguri sa vorbiti despre asta si sa vedeti amandoi ce puteti face si sa gasiti o solutie. Succes!

| Piciiiiiuuuu a răspuns:

Ce spune prietena ei, despre tine si ea conteaza foarte mult din punctul ei de vedere, crede-ma. Incearca sa te pui bine si cu prietena ei, iar atunci cand vei incerca, daca prietenei ei o sa-i convina, o sa-i zica da...ca pun pariu ca o sa-i ceara sfat "Sa ma impac cu el? " etc. Bafta.