| Patrick20061997 a întrebat:

vouă v-ar conveni să lucrați 5 zile la rand din care 2 libere de luni și marți liber și în astea 5 zile să lucrați cate 18 ore pe zi pe un salariu de 1500 leică ospătar? Sau se poate găsi ceva mai bun am 20 de ani și diplomă de 12 clase

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Personal, nu mi-ar convenii.
Motivele sunt urmatoarele:
1. Prea multe ore pe zi.
Daca lucrez 18 ore pe zi, imi mai raman 6 ore, in care probabil as dormi, insuficient pentru mine.
Bine, o exceptie ar fi daca ar fi sa fiu ospatar la un restaurant care nu prea are clienti, iar asa sa-mi petrec mai toata ziua stand degeaba, da, dar altfel nu.
2.Salariul este prea mic:
Daca primesti 1500 de lei pe luna, sa zicem ca lucrezi 20 de zile, cate 18 ore pe zi, asta vine undeva la 360 de ore, iar 1500:360 aproximativ 4, 2 lei ora dupa o aproximare.
Ceea ce mi-se pare insuficient pentru un loc de munca care-ti ocupa tot timpul si la care se mai intampla sa intalnesti tot felul de persoane, unele mai putin placute.
Bine, nu pot spune ca e ceva foarte dificil, nu te solicita fizic, dar e foarte obositor chiar si asa.
Acum desigur, o exceptie ar fi bacsisurile, care e posibil sa faca diferenta.
3. Zilele de luni si de marti libere:
Personal nu mi-ar conveni sa-mi petrec weekendul muncind, nu as mai avea timp de "distractii".

De gasit locuri mai bune, da, se pot gasi, mereu e loc de mai bine.
Dar depinde si de tine, si respectiv de orasul in care locuiesti.
Chiar si asa, eu iti recomand sa mai cauti si alte locuri de munca, cel putin cel pe care l-ai descris tu are un program prea incarcat iar salariul nu e deloc atractiv.

| Patrick20061997 explică (pentru OldSoul):

Da pai și așa este și cu bacșișul stai liniștit 20 de lei o dată la O săptămână dacă și atunci

| OldSoul a răspuns (pentru Patrick20061997):

Incearca pe la alte restaurante, poate gasesti un program mai acceptabil, cel putin asta e groaznic in opinia mea.
Zic si eu, 14 ore, de la 8 dimineata pana la 10 seara, sau hai maxim 16, de la 8 pana la miezul noptii, desi si alea 14 ore sunt tot foarte multe, dar cel putin nu sunt 18, si totusi, cel putin sa ai un weekend liber prin rotatie.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat scoti din bacsis, s ar putea sa fie destul de bine