| Nairda777 a întrebat:

vreau sa merg la un concert si faza e ca nu stiu cum sa-i conving pe ai mei pentru ca pica Joi seara si ora 21 nu prea ma ajuta sa dau bine.Mentionez ca am 16. Mama s-ar putea sa ma lase dar nu stiu ce ar spune tata, care e cam inapoiat.
Funda pentru solutia care m-ar putea ajuta.

5 răspunsuri:
| UzOm a răspuns:

E cam înapoiat, sau se comportă prea matur cu tine? Oricum, îi poți ruga frumos să te lase zicându-le că la ora x o să fi acasă.

| Yngridy a răspuns:

Incearca sa fi sincer cu ai tai. Spune-le adevaratul motiv pentru care vrei sa iesi atat de tarziu. Daca totusi nu te cred, le poti arata biletele ori site-ul de unde te-ai informat despre concert, sau pur si simplu propune-le sa iesiti impreuna (spre exemplu:,, Stiti m-am gandit, daca bineinteles vreti si voi sa iesim joi seara, impreuna, sa ne recreem la un concert,,)
S-ar putea sa iti accepte propunerea, poate doar ca sa vada daca intr-adevar ai dreptate. Daca o sa vada ca ai de gand sa mergeti impreuna poate te vor lasa sa pleci singur (vor avea incredere ca vei ajunge la,, destinatie")

| Nairda777 explică (pentru Yngridy):

In primul rand, nu e pe bilet sau ceva genul (platesti la intrare) si in al doilea, nu cred ca tu i-ai duce pe ai tai sa asculte muzica cu limbaj vulgar

| Constantin_Alex_1990 a răspuns:

Ceartate cu mama ta apoi fugi pe geam la concert ea suparata pe tine nu va intra in camera si vei merge la concert.
A doua varianta este sa astepti ca ei sa adoarma si sa fugi pe geam/usa daca pleci pe usa sa fii atent sa nu faci zgomot.
Iar daca te prind te prefaci beat/drogat si te gandesti la o scuza pentru dimineata

| Nairda777 explică (pentru Constantin_Alex_1990):

Asta e valabila daca stai la casa, dar de la etajul 2 nu cred ca poti sa sari fara sa iti rupi macar ceva