| NormalGuy3000 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa spun un pic backstory-ul intrebarii mele pana sa o pun:
Deci pentru mine personal scoala a fost o experienta oribila in general, am intalnit numai oameni rai, pervesi si care au vrut sa imi faca rau mereu fara niciun motiv, insa am ajuns la apogeul degradarii mele mintale in timpul liceului.
Nu vreau sa intru mult in detalii despre persoana care mi-a facut rau insa a fost ceva socant pentru mine, deci practic am devenit un prieten foarte bun cu un coleg de liceu cand am decis sa sunt din nou pregatit sa imi continui studiile incepand liceul. Cand am devenit prieten cu el acesta mi-a impartasit detalii private despre viata lui trimitand pe conversatii text si dovezi care ii acopereau spusele si am facut o greseala in ai impartasi si eu lucruri despre mine si probleme psihice care le-am intalnit in trecut (i-am spus aceste chestii deoarece m-a socat increderea care si-o pusese in mine), printre care multe chestii despre mine, familia mea etc dupa o prietenie mai lunga putin in care am avut si certuri dar ne-am impacat, el a avut un conflict cu un coleg si eu i-am luat apararea doar ca sa mi se urce colegii in cap ca de ce ii iau apararea acestia spunandu-mi ca el m-a facut **cu ou si cu otet** pe conversatiile dupa grupul clasei noastre.
In acel moment o colega mi-a aratat o parte din ele si ulterior l-am convins chiar pe el sa imi trimita screen cu tot ce a zis.
Aparent le spunea colegilor sa ma evite pentru ca sunt **nebun** iar colegii se mirau, radeau si il afirmau in text dandu-i dreptate fara macar sa ma cunoasca, Acesta de asemenea le-a trimis screen cu conversatiile noastre pe acel grup in care ii spuneam pur si simplu sa nu se mai prosteasca prin preajma mea la scoala (oricum nimic grav care sa confirme ce spunea el) iar pana sa primesc screen-urile de la el, colegi imi spuneau tot felul de lucruri spuse de el care aparent erau private si nu avea cine sa le stie in afara de mine si el fapt care m-a lasat socat si trist. Insa cand mi-a trimis screen-urile mai pe seara de la el in tot aceiasi zi in care aflasem de conversatii, Le-am vazut aproape pe toate si am avut o criza emotionala am inceput sa plang si eram socat de modul cum se exprima prin mesaje parea pur si simplu ca un dusman de moarte nu un tovaras adevarat, am incercat sa imi iau viata in seara aia fiind prins de mama mea chiar in fapt. De atunci fobia si ura mea fata de scoala sa accentuat am continuat sa ma duc la scoala insa ma simteam ca o epava gol pe dinauntru nu puteam sa ma uit in ochii colegilor mei sau ai lui si am inceput sa am crize de plans pe fiecare zi (de mic copil am fost sensibil) am continuat sa fiu prieten cu el inca 2 ani pana cand familia si anturajul lui a inceput sa ma jigneasca fara motiv sau aiba mereu prejudecati fata de mine in cele din urma el a oprit prietenia dupa ce nu mi-a mai raspuns la 5 apeluri de ale mele si nu am mai insistat sa il sun.
Intrebarea mea este:
-Credeti ca am exagerat cu reactia mea?
-E ok ce a facut el insa sunt eu prea sensibil?
-si as vrea sa stiu de la voi daca ati trecut prin asa ceva ce pot face mai departe pentru nici in ziua de azi nu m-am recuperat dupa prietenia mea cu el nu stiu pur si simplu a fost ca o trauma pentru mine

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scoala NU are absolut nici o vina!
Vina are acel coleg caruia i-ai acordat incredere, dar nu trebuie sa acuzi o scoala intreaga, din cauza unui gunoi!

Vezi-ti de scoala, focuseaza-te pe carte si vei vedea cum vin la tine copii buni si destepti la carte, care vor sa fie cu tine, sa-ti fie prieteni.

Inca ceva: niciodata, dar absolut niciodata in viata ta sa nu spui nimanui secretele si intimitatile tale!
Nu exista prieteni adevarati, asta ceva exista numai in povesti dar nu in viata reala.

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi fost intelept sa rupi prietenia instant, nu sa o mai continui inca doi ani.Asa cred...Si da, esti sensibil, dar poti lucra la asta astfel incat sa nu fie o slabiciune.Nu-i nimic tragic.Adolescentii de la liceu dau dovada de o cruzime maxima tot timpul.E vina pubertatii si a hormonilor care intensifica totul, inclusiv durerea si nevoia de a te face afirmat prin a-i umili pe ceilalti.Cu siguranta persoanele respective au probleme la randul lor acasa, in familie.Trebuie sa intorci obrazul si sa fii un pic mai nesimtit.Cu parintii ai vorbit? Poate ar fi ok sa te mute in alta clasa?

| NormalGuy3000 explică (pentru dullcat):

Sunt total de acord cu ce spui si ai dreptate, am terminat doar 11 clase am diploma de 10 parinti au incercat sa ma convinga sa continui studiile insa din cauza anxietatii sociale care o aveam pana sa fiu prieten cu persoana respectiva s-a cam intensificat si am vrut sa nu mai continui.
Prietenia nu am rupt-o instant din cauza ca au fost foarte multe momente bune si frumoase din prietenia mea cu el si nu vruiam sa dau imediat cu piciorul la tot plus ca ma incurajat in multe privinte si parea ca e ca un frate de asta am decis sa continui insa parintii lui ma tot jigneau si barfeau pe la alte persoane cum ca as fi nebun ceea ce ne-a ingreunat prietenia plus ca incercau mereu sa ii spuna sa nu mai vorbeasca cu mine s-au sa nu mai vin pe la el pe acasa ceea ce am si facut venea doar el la mine, insa avea mereu obiceiul sa imi tot spuna cand ma jignesc alti pe la spate s-au ma barfesc cu ceva negativ (cu toate ca i-am zis sa inceteze) au fost momente cand ne-am certat si din vina mea insa mi-am cerut scuze si m-am gandit ca na nici eu nu sunt perfect ar trebui sa mai accept si unele chestii

| StoicAnalysis a răspuns:

Ba, e aiurea ce ti s-a intamplat, si baiatul respectiv este de fapt o panarama cu doua fete, asta-i clar. Panaramele cu doua fete trebuiesc tratate ca a tare si evitate. Ai suferit enorm, pot sa-mi dau seama, dar asta ar trebui sa fie o invatatura pentru tine. Adica, niciodata atunci cand vrei sa dezvalui detalii despre viata ta, sa nu dezvalui chestiile care ar putea pe viitor sa te limiteze si sa-ti reduca sansele la socializare cu altii, si nici chestiile rusinoase sau incriminatorii. Oamenii adesea se vor folosi de aceste detalii pentru a castiga ceva de pe urma lor, ei avand foarte putin interes de ce ti se va intampla. E ok daca vrei sa dezvalui totusi ceva din viata ta, pentru ca oferi incredere prietenilor care merita, dar e bine sa dezvalui doar acele chestii pe care crezi tu ca le poti incasa cand te vor lovi mai tarziu. De exemplu : Nu e ok sa dezvalui ca ai avut probleme mintale sau incriminatorii, pentru ca asta te va trage in jos in viata, si nu le vei putea incasa de fiecare data cand te vei lovi de ele.
Invata sa citesti oamenii mai bine si sa aflii de la inceput, ce doreste de fapt acea persoana de la tine, pentru ce sta cu tine, etc. Pentru ca nu toata lumea stie, dar toti oamenii, repet, toti oamenii de pe pamant, socializeaza intre ei pentru a obtine ceva unii de la altii. Fie ca e vorba de companie, de bunuri materiale, de servicii, de anumite sentimente, etc. Oamenii asa au reusit sa evolueze si sa supravietuiasca pana acum. Pentru ca fiecare dintre noi a avut nevoie de ceva ce altcineva deja il are, si acel altcineva a avut nevoie de ceva ce noi avem.
Dupa ce inveti sa citesti oamenii, invata in cine sa ai incredere si in cine nu. E foarte important si asta. Pentru ca unii oameni s-ar putea sa te ajute mai tarziu, sau altii sa te sape.
Apoi dupa ce deprinzi chestiile astea ar trebui sa fi o persoana mai puternica decat majoritatea dintre noi. Asa functioneaza viata. De la inceput ne-o luam in fund mai mereu, si dupa ce invatam, evitam suturile si evoluam pentru a ne face viata cum am vrea noi sa fie.

| NormalGuy3000 explică (pentru StoicAnalysis):

Mi-a placut modul in care ai pus problema si ai perfecta dreptate multumesc de sfat!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru NormalGuy3000):

Cu placere! Bafta cu panaramele si mult spor la prieteni care merita happy.

Răspuns utilizator avertizat
| andreeaeml1200 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, si sa treci prin asa ceva, din cauza la niste GUNOAIE de oameni, ca altfel nu le poti numi.
Am avut si eu parte de chestii de genu, in liceu. Aveam o prietena in clasa, la un moment dat am devenit bune prietene si am stat in aceeasi banca. Cu timpul a inceput sa-si schimbe comportamentul față de mine, a început sa îmi vorbeasca cu aroganțe, în sictir, la misto, etc. De fața cu alte colege, începea sa faca ea pe marea desteapta si intelectuala, punandu-ma intr-o lumina mai proasta si mai inferioara față de ea. Teoretic voia ca acei colegi sa ma disprețuiască, dar pe ea să o placă. Nu mai zic, a fost si ceva mai grav de atata. A început sa ma barfeasca cu alta persoana, și sa zică chestii pe care eu nici nu le-am facut vreodată, spunand ca eu sunt o falsă, ca de fapt eu o bârfesc si că "vezi ca se aude prin clasă ce vorbesti despre mine", eu care nici macar nu am barfit-o vreodata, efectiv eu ii eram loială și ea voia doar sa concureze cu mine, sa ma denigreze altora. Aceasta mai era si tipul acela de persoana care are un tupeu fantastic prin mesaje, dar față în fața știe doar sa vorbească în gluma și neserios, cand sunt acele persoane "favorite" pentru ea, ca cumva să îi ia apărarea. Pe stradă îi era frică sa mearga, tremura chilotii pe ea cand se uita cineva mai lungi la ea, dar ea are clonț mare prin mesaje... Cam asa sunt persoanele neserioase...în fine.
TOT ce zic eu e sa EVITI astfel de persoane, sa nu mai aveti nici o interactiune, oricat de rău ti-ar face, tu doar nu baga in seama, daca vede că pui la suflet și îți pasa, mai rau face. DOAR IGNORĂ astfel de oameni

| NormalGuy3000 explică (pentru andreeaeml1200):

Da ai dreptate și îmi pare rău să aud că ai avut o așa zisa prietenă așa era și el bârfea ce auzea s-au ce ii venea lui până când a dat de câteva persoane care i-au spus sa se potolească că își ia bătaie gravă, făcea pe neștiutorul era speriat și zicea că nu a zis așa probabil și fata cu care ai fost tu prietenă într-adevăr e bine sa o ignori însă probabil merita o bătaie buna până la sânge poate ii venea sângele la cap oricum îmi pare rău să aud că ai întâlnit astfel de oamenii a fost șocant pentru mine pentru că mai avusesem prieteni însă nici unul nu incerca sa mă denigreze in fața altora plus că probabil părinții lui nici nu realizează cat rău mi-a făcut și oricum cred că nu îi interesează ce le face altora că ei oricum îl susțin, Mulțumesc de poveste și de sfat și îți doresc toate cele bune!

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru NormalGuy3000):

Merita o bataie, asa cum zici tu happy, da mi-e teama ca o las fara păr în cap, si așa are 3 fire de păr în cap, la cât de rau îi e *** parul cu decolorant, ca să fie ea blondă, și sa distraga atentia la scoala si pe stradă happy
Baftă in continuare

| Geass1 a răspuns:

Ce situație sad
Nu știu de ce ai continuat prietenia după faza cu screen urile, aș fi încheiat-o. Ai luat în calcul posibilitatea unui transfer? Poate ar ajuta. Nu uita scopul inițial să termini liceul e foarte important. Nu e absolut deloc ok ce a făcut el. Îmi imaginez că acum e greu să te mai încrezi în oameni...

| NormalGuy3000 explică (pentru Geass1):

Am crezut ca se va schimba pentru ca eram ca frati radeam ne simteam bine ieseam in oras vorbeam aproape mereu il consideram ca un frate si m-am gandit ca din cauza certurilor din trecut mi-a purtat pica pentru ceva ce am zis s-au facut nu stiu si am decis sa ii mai acord o sansa insa lucrurile nu s-au schimbat in bine desi asa parea ca asa o sa fie