| k1DDDddUu a întrebat:

Vreau sa va explic viata mea.
Deci eu am fost innascut in 1997.Pana cand eu aveam varsta de 2 ani si jumatate totul a mers bine, pana mama mea a plecat in strainatate din cauza ca nu se intelegea cu tata, asta exprimand chiar de la ea ca m-a abandonat.Nu mai stiu de ea.
Tatal meu are o problema MARE MARE cu alcoolul, iar eu stau la parintii lui, adica bunicii mei. Ei m-au crescut de la 2 ani jumate, pana in prezent. ( Tin sa mentionez ca am 16 ani )
Ei de mult au inceput sa tot imi spuna "Te dau la mama ta!", "Te spanzur si te trimit pachet la mama ta!", vorbe care m-au facut sa plang nopti si nopti...Scandaluri de genul mi se intampla cam des... Daca ies si eu Sambata seara afara, una-doua mi se reproseaza : "Ajungi un golan ca tata-to, un nimeni, un om de nimic!" Chiar daca nu beau, nu fumez.Nu mai suport! Am doar 16 ani si nu imi gasesc undeva de lucru ca sa pot sa imi iau lumea in cap. Daca vreau sa le cer 10 lei sau mai putin ca sa imi iau mie ceva sau sa ma duc cu clasa la suc, una-doua mi se reproseaza " Eu stiu ca tu umblii dupa draci-beti!" Si uite asa am eu zilele amare. Cu tatal meu nu mai pot trai, el are o problema grava cu alcoolul, nu stiu ce sa spun, eu cred ca de toata familia sunt urat.Neamurile imi vine sa cred ca nici ei nu ma suporta.Eu NU am simtit NICIODATA dragoste de mama si de tata in acelasi timp, NU stiu ce inseamna sa fii de mana cu mama si cu tatal tau, NU stiu ce inseamna sa lucreze amandoi si sa fiu si eu in randul oameniilor normali.
Imi vine sa cred ca duc o viata de rahat si imi merge gandul la lucruri rele ( suicid ).
Va rog, dati-mi niste sfaturi sa-mi revin pentru ca moralul meu e FOARTE, FOARTE jos si facut praf.
Va multumesc tuturor.

Răspuns Câştigător
| Epigonul a răspuns:

Ce poti sa faci in primul rand este sa te tii de scoala, cu rele cu bune, trebuie sa incerci sa-ti termini macar 12 clase,in ciuda situatiei tale. Daca este chiar cum spui tu,ca toata lumea te uraste,desi sunt sigur ca nu este chiar asa,trebuie sa ai o ruda mai cu inima,nu e el dracu atat de negru,trebuie sa iti termini scoala macar pentru a putea fi capabil mai tarziu sa te intretii singur. Daca lasi toate aceste probleme sa te doboare, zicandu-ti ca nimeni nu te iubeste, nimeni nu te vrea si impunandu-ti in minte numai sentimente negative, te vei autodistruge si nu vei mai avea puterea de a merge mai departe. Poate dramatizezi un pic situatia, cum poti sa spui ca te gandesti la suicid? Ai 16 ani, ai o intreaga viata inainte de explorat, gandeste-te la cate ai putea sa realizezi intr-o viata, nu cum sa te sinucizi.Este o situatie destul de urata ceea ce explici tu,dar chiar si asa,sa te sinucizi nu e o solutie.Cei cu un caz similar cu al tau sau si mai rau, crede-ma ca exista peste tot, nu esti singura victima, dar cum am spus si mai sus, in ciuda faptelor mergi mai departe si construieste-ti un viitor.Esti tanar,visezi la haine,fete, bani, o viata mai buna, dar toate astea nu le vei primi stand si planagand, trebuie sa le iei cu mana ta.Nu stiu ce sa-ti zic mai mult, nu ma pricep la a da sfaturi si daca le dau, pe cele mai multe nici eu nu le cred, sau nu le aplic...Noroc!

3 răspunsuri:
| NicolasG a răspuns:

Salut
chiar daca ai probleme,sunt mult mai mai multi care au probleme si mai mari.
ancearca mereu sa te compari cu cei mai defavorizati,nu cu cei ce au primit totul pe tava.
apoi,caracterul oamenilor se slefuieste an circumstante vitrege,deci e si o parte buna printre aspectele negative.
citeste viata lui Isus(noul testament din biblie)
materialele pretioasa, aurul, trebuie trecute prin cuptor, ca sa fie eliminate impuritatile si sa aiba o valoare speciala.
si cum ar putea fi apreciat aurul, decat an contrast cu metalul obisnuit?

| Glows a răspuns:

Vrei sa le dai o lectie bunicilor si tatalui tau? Demonstreazotongueresupun ca ai vrea sa ajungi si ceva in lume! te sfatuiesc sa nu te mai gandesti la "sinucidere", e un cuvant infricosator.Reactioneaza 1Poti invata mai bine, chair daca nu prea primesti bani. 2Invata pentru a putea sa-ti faci un vitor.3Cu mai multa carte vei putea sa-ti ei o slujba buna. 4Vei primi bani tai si vei putea sa-ti iei tot ce iti trebuie.(Inafara de dragostea de mama).Imi cer scuze daca nu prea te-am ajutat cu toete problemele.Incearca sa-ti publici undeva numele(la televizot etc) chiar daca e greau. Poate cineva(mama ta) te va vedea si isi va da seama ce fiu mare si puternic are!

| Septembrie a răspuns:

Buna!

Sinuciderea nu este cea mai buna alegere, in momentele acelea simti ca e singura cale de a inceta sa mai suferi, dar daca stai sa te gandesti ai doar o viata, de ce sa ti-o irosesti pentru niste oameni care nu te valoreaza.Incearca sa vorbesti cu oamenii pe care ii apreciezi si care te apreciaza la randul lor si incearca sa gasesti sprijinul in ei.

P.S.: Sunt intr-o situatie foarte asemanatoare si stiu ce vorbesc!