| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor. Ma numesc Alex, am 17 ani, locuiesc in Germania intr-o zona unde sunt mulri rusi si am o problema. Ca din intamplare toti prietenii mei sunt rusi, si daca ii enerveaza cineva sunt foarte agresivi. Ieri la scoala, in ora de religie, fratele celui mai bun prieten de al meu tot facea misto de mine si de numele meu si daca ii ziceam ceva ma injura. M-am enervat tare pe el si i-am spus ca mai demult am ars o biblie si ca sunt mandru de asta. S-a enervat pe mine si mi-a spus ca l-am jignit, dar el nu se gandea ca pe mine ma jigneste tot timpul. Dupa aceea el a spus asta la toata lumea, si acum sunt ignorat de prieteni la scoala, si dupa scoala. Suntem un grup de 34 de prieteni. Eu sunt roman, 2 sunt nemti (germani) si restul rusi. Avem de la 15 ani pana la 20 si ceva. Doar 1 dintre ei tine legatura cu mine ca m-a iertat chiar daca stie ce am facut. Azi i-am spus celui mai bun prieten ce i-am spus fratelui lui. A inceput sa ma injure si sa imi spuna ca am probleme. Apoi am aflat ca toti vor sa ma bata. Doar din cauza religiei vor sa ma bata toti prietenii. Are rost sa-mi cer iertare de la fiecare sau nu mai are rost sa tin prietenia cu ei? Noi eram unul pentru celalalt tot timpul pregatiti cand avea cineva dintre noi probleme. Nu stiu ce sa fac, mi-e frica. Sa le cer iertare sau s-o las balta? Mentionez ca pe fratele celui mai bun prieten il doare in pix ca acum barfeste despre mine si ca nu l-a interesat ca facea misto de mine. Dau fundita! (Scuzati ca scriu ca un copil mic dar scriu de pe Telefon)

Răspuns Câştigător
| NAT0 a răspuns:

Eu nu cred în prieteni, în tovarăși. Doar frații rămân cu tine și la bine și la rău. Frații pot să fie și din altă mamă dar să-i cunoști mai bine ca pe tine, în fine.
Dacă știi că ți-e frică că iei bătaie, le ceri scuze la toți și îi dai în m0rț11 lor cu tot cu prietenia lor. Mă rog, acum tu te știi de ce ești în stare. Dacă știi că poți s-o dai parte-n parte, o lași așa și nu îi bagi în seamă. În fine, succes.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In niciun caz sa nu te temi de ei, chiar daca te depasesc numeric, si chiar daca te-ar bate. Dumnezeu nu a facut pe vreun om sa fie stapan peste un altul.
Vorbeste-le cu intelepciune, si spune-le ca un crestin adevarat nu este agresiv. Un crestin adevarat ar face ceea ce a facut si Domnul Hristos: S-a lasat rastignit, batjocorit, scuipat, si nu a reactionat deloc. Ba inca S-a rugat pentru ei ca sa fie iertati. (Luca.23:34)

Eu in locul tau nu mi-as fi facut in veci prieteni violenti. Iar cel mai bun prieten al tau, daca iti era intr-adevar prieten l-ar fi oprit pe fratele lui sa te necajeasca.
"Doar din cauza religiei vor sa ma bata toti prietenii." Pai pe acestia ii numesti tu prieteni? Si ce tampenie de religie violenta este si asta? Chiar daca te vor bate, nu-ti fie frica de scrijelitii aceia. Intreba-i cu curaj: "Cine v-a indemnat sa urati pe semenii vostrii, pe acela care v-a fost prieten: Biblia sau religia pe care ati invatat-o?" "Si cine v-a facut violenti: Biblia, religia sau profesorul de religie?"

Tu intrebi: "Are rost sa-mi cer iertare de la fiecare sau nu mai are rost sa tin prietenia cu ei?" Eu zic sa faci si pe una si pe cealalta.
Iti ceri iertare de la ei nu pentru ca le-ai spus ca ai ars Biblia(lucrul acesta doar lui Dumnezeu ii ceri daca in adevar ai facut asta); ci iti ceri iertare de la ei pentru ca le-ai spus-o intr-un spirit de razbunare, de necaz. Si le spui si de ce le-ai spus asta: pentru ca te-a necajit baiatul acela, si nimeni din cei 33 de prieteni nu a sarit pentru tine; nici macar cel mai bun prieten. Poate le-o veni mintea la cap si vor pleca capetele de rusine. Toti sunt niste lasi. Violenti cand e vorba sa sara la rau, si lasi cand e vorba sa sara pentru bine.

De asemeni te sfatuiesc sa iesi din grupul acesta violent. Poti sa le spui ca ramaneti prieteni dar ca nu iti place violenta. Dumnezeu nu ne-a dat guri sa vorbim cu trufie sau sa amenintam, nici maini si picioare sa lovim pe semenii nostri; ci El ne-a dat toate acestea ca le fim de folos celor in nevoie, si cu gura sa-i incurajam pe cei descurajati.

Acum dar, te intreb ca intre prieteni, si nu trebuie sa-mi raspunzi, ci doar ca sa cercetezi in mintea si in inima ta: nu cumva a fost un caz care poate fi neinsemnat pentru tine, in care un tanar sau o tanara a cazut victima grupului in care ai participat si tu? Sau poate ca cineva inca se mai simte victima voastra? Daca da, du-te si vorbeste de pace acelui suflet, pentru ca astfel pacea sa cada si peste sufletul tau.

| Alex007xD a răspuns (pentru anonimg):

Chiar daca erau violenti erau tot timpul sinceri. In acel grup am intrat incet fara sa observ, imi placea atmosfera cand eram intre ei. Oricum am rupt legatura. Fiecare cu fapta lui si gata.

| FaraNume1245 a răspuns:

Aia nu-ti sunt prieteni. Sunt niste oameni falsi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bucurialuisatan.com, crestinismulexpus.blogspot.ro pentru a face fata crestinilor, HAIL SATAN! ADEVARAT TATA CREATOR! Pace, Libertate si Iluminare, ai nevoie de asa ceva cand esti in impediment, Satan si Demonii Sai iti ofera Imputernicirea Sufletului si Tainele Vrajitoriei, dupa dedicare oricine va incerca sa-ti faca rau, va raspunde in fata lui Satan, ai nevoie de asa ceva intr-o societate controla de monstrul ala de dumnezeu si de evrei, la cata violenta exista in scoli, Demonii vor fi mereu acolo sa te ajute. Când ne împrietenim cu Demonii, aceştia ne răzbună pe cei a căror intenţii sunt rele şi de asemenea ne păzesc spatele. Mi-am văzut duşmanii şi duşmanii celor dragi mie, pedepsiţi chiar înainte să cer asta. HAIL SATAN!

| Alex007xD a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla bla, nu-mi plac satanistii si nu cred nici in D-zeu nici in Satan, totusi am citit Biblia satanica si pot sa spun ca e ok, dar totusi am rupt paginile din ea. Am o prietena care a "primit ajutor" de la Satan, iar ani mai tarziu Satan a prins-o sub control si facea ce voia cu ea. (Asta mi-a spus ea). In mare, nu mersi, nu vreau nici un dumnezeu, nici un Inger, nici un satana si nici un demon. O zi buna.

| anonim_4396 explică (pentru Alex007xD):

Biblia satanica e o mare prostie, noi Adevaratii Satanisti ne luam invataturile de la Satan si Demonii Sai, nu dintr-o carte scrisa de un evreu, pe nume lavey, aia e biblia crestina intoarsa pe dos, si prostul in ea blestema un dragon, adica fiinta a lui Satan. Si tie-ti plac cre(s)tinii care sunt violenti in numele religiei lor? Si apropo, foarte bine ca ai rupt biblia lui lavey, si foarte bine ca ai ars biblia crestina.

| Alex007xD a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie nu-mi plac crestinii deloc.

| anonim_4396 explică (pentru Alex007xD):

Dar esti agnostic sau ateu?

| Alex007xD a răspuns (pentru anonim_4396):

Agnostic.

| anonim_4396 explică (pentru Alex007xD):

Totusi te pozitionezi bine spiritual, pentru ca recunosti puterea vrajitoriei, si paranormalul. Pentru ca extremismul si ateismul sunt principalele puncte ale crestinilor, ori vor sa te faca un sclav pe fata, ori vor sa-ti dea falsa senzatie ca esti liber, facandu-te ateu.

| MadalinaRebe a răspuns:

Religia este un subiect destul de delicat, sunt persoane care cred in Dumnezeu si persoane care nu cred laughing. Gestul cu Biblica presupun ca i-a ofensat destul de tare, si ce'i drept nici nu e prea ok.Singur ti-ai pus in cap pe toata lumea, ai grija ce vorbesti de azi inainte, fi mai atent la ce spui. Probabil persoana aia are mare influenta in grupul respectiv laughing, si pe bune acum, de ce ai spus ca ai ars o Biblie? Si de ce ai ars una? E ca si cum tu ai iubii foarte mult un artist, si ai primi un autograf care ar insemna destul de mult pentru tine si cineva l-ar rupe, distruge, cum te-ai simti? laughing El te-a jignit si te-ai simtit ranit, si ai incercat sa l ranesti si tu. Acum ca ai spus acele cuvinte si ai starnit aceasta reactie din partea prietenilor tai, nu mai ai ce sa faci. Faptul este consumat deja. Probabil fratele celui mai bun prieten nu a constientizat ca te deranjeaza glumele lui proaste, si a facut misto de tine sa se distreze. Prieten adevarat este aceea persoana care chiar daca faci o greseala, o sa iti inteleaga motivele laughing si o sa ti fie alaturi si va incerca sa te duca pe calea buna, mai bine ai da'o la intors si ai spune ca a fost o gluma si iti ceri iertare, ori te duci direct si spui ca iti pare rau. Adica gestul cu care te-ai laudat este unul care oriunde te-ai duce ar starnii genul asta de reactii... Acum toata lumea este impotriva ta, cu timpul lucrurile se vor calma. dar nu cred ca vei mai fi la fel cum erai inainte privit in grupul acela. Si nici nu prea cred ca vei mai fi in acel grup. Eu zic sa incerci sa iti ceri iertare laughing, daca nu merge lasa apele sa se domoleasca un timp. Reactia ta la atacul lui, a fost cam exagerata, ai mare grija de azi inainte ce vorbesti laughing... Avand in vedere ca prietenii tai sunt religiosi si tu ai zis ca ai ars o Biblie, ce reactie ai dori sa aiba? Tu esti ateu?

| Alex007xD a răspuns (pentru MadalinaRebe):

Sunt ortodox, am fost botezat, dar nu stiu daca sunt ateu. Nu suport religia deloc pentru ca observ zi de zi ce face cu oamenii.