| 5555Anonim5555 a întrebat:

Salut, Vitamina C (cumpărată sub formă de pastilă sau praf) ajută la creșterea în înălțime?
Sunt băiat, am 15, aproape 16 ani, și am 1.58 sau 1.59. Vreau să cresc măcar până la 1.65, mă poate ajuta vitamina c?

Sau ce vitamină mă poate ajuta pentru creșterea în înălțime și pentru un corp mai "mare"?

Întreb asta pentru că sunt foarte mic și sunt și slab, arăt ca un copil de 9-10 ani când eu de fapt am 15 ani broken heart

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există pastile care să te ajute să crești în înălțime.

| FantasyBoy a răspuns:

Nu, inaltimea e determinata de functionarea glandei somatotrofinice si de hormonii hipofizari(TSH, LH, etc).
Incearca sa faci sport, de ex. polo pe apa, si sa-ti gasesti o prietena. Oricum, inaltimea ta e ok pentru varsta asta, nu e nimic anormal.

| 5555Anonim5555 explică:

Nu vitamina C, Calciu*
M-am încurcat eu