| guguloi21 a întrebat:

Salut! Voiam sa va intreb credeti ca este posibila o relatie intre un baiat de 17-18 ani si o fata de 25?
Ce parere aveti? Diferenta de varsta ii impiedica pe cei doi sa fie impreuna?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intr-o relatie de iubire, e posibil.
Problema e că ea la varsta ei este mult mai matură in gandire.
Tu ce i-ai putea asigura ei pe viitor?
Pentru ca o fata nu sta cu tine doar pentru iubire.
Viitorul nu constă numai in asta.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ii impiedica mai exact diferenta de mentalitate care poate exista datorita varstei. La 17-18 ani nu prea iti arde de relatii serioase pe cand la 25 te gandesti la ceva serios, la o cariera, la a-ti intemeia o familie. Nu cred ca sunt prea mari sanse ca o astfel de relatie sa functioneze.

| Drimmero a răspuns:

N-o sa mearga, la 17-18 esti un copil iar ea la 25 abia e iesita din copilarie, e pe drumul catre coacerea mintii + ca diferenta e cam mare, sunt aproape 10 ani.

| dullcat a răspuns:

Buna. Nu. Fetele si asa se maturizeaza mai repede. Diferenta asta e in realitate de vreo 10 ani sau mai mult.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Nu poti generaliza, am vazut si femei care la 50 de ani aveau maturitatea emotionala a unui copil de 15 ani cel mult. La 25 abia incepi sa gusti din viata, indiferent de sex nu cred ca bubui de maturitate la varsta aia, pana la varsta aia oricum nu stii pe ce lume traiesti, deci nu pot sa dau crezare zicalei "femeile se maturizeaza mai repede" pentru ca am vazut destule copilaroase la varste destul de avansate. Mai e ceva, ce consideri tu ca fiind maturitate? pentru ca aici e ceva vag, faptul ca pleaca devreme de la casa parintilor, ca se marita de tinere? Pai asta nu e maturitate neaparat, e tampenie (asta cu casatoria prea devreme) ca le vezi pe majoritatea cum divorteaza dupa maxim 2 ani. Sunt oameni si oameni, unii se dezvolta mai repede, altii mai tarziu, deci nu tine de sex ci de persoana iar la 25 de ani chiar nu esti vreun clasic in viata, mai ai de baut laptic si mancat merdenele.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

Maturitate inseamna sa nu cauti doar distractie si sex, asa cum fac pustii de 18 ani.Cineva la 25 cel mai probabil lucreaza, poate a terminat si o facultate, pe cand un tanar sau o tanara abia deveniti adulti sunt inca la liceu si traiesc cu parintii.Deja sunt diferente mari care vor determina cum decurg discutiile.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Crezi ca la 25 nu cauta si unele femei distractie si sex? Crezi ca la 25 deja sunt babe si nu mai pot? Tot in floarea si apogeul tineretii sunt.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mai exagera, nu poti compara batranele cu tinere femei. Da, la aceasta varsta ele sunt in floarea tineretii si totusi se concentreaza pe lucruri serioase. Asa spun si statisticile.Peste tot prin jurul meu e plin de femei care la aceasta varsta fie s-au logodit, fie s-au casatorit, fie s-au concentrat pe facultate, apoi cariera, nu au strabatut cearsafurile asa cum adora un anume utilizator sa zica pe aici.E destul sa vezi si comentariile de la populatia masculina TPU ca sa iti faci o idee despre modul de gandire.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Nu trebuie sa ne raportam la esantionul TPU cand vrem sa facem pareri obiective pentru ca ele devin subiective, doar intr-un singur loc in online am vazut mai multi nebuni decat aici, asta ca idee.
Repet, nu te face un om matur sa te logodesti/casatoresti in jurul varstei de 20 de ani cand tu inca nu esti copt/coapta, poate fi un fail total, dovada sta in statisticile privind rata divortului care e in crestere, multe casnicii se termina pana cand fac ei 30 de ani in buletin!
Nu am exagerat, nu am comparat femeile batrane cu femeile tinere, am zis doar ca la 25 sunt in apogeul varstei si e normal sa se distreze, daca au ratat trenul tineretii vor regreta mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Consider că prietenia nu are vârsta. Daca intre cei doi exista un grad mare de compatibilitate și sunt pe aceași lungime de unda, se respecta și se înțeleg reciproc, atunci pot fii buni prieteni. happy

| guguloi21 explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la relatie de iubire daca poate sa existe

| anonim_4396 a răspuns (pentru guguloi21):

Da, din aceleasi motive enumerate mai sus de mine.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, din punctul meu de vedere nu prea ar functiona.
Ea la vârsta respectiva probabil își dorește o familie sau dacă nu neapărat asta și experientele mai multe de viata pot influenta + ca în majoritatea cazurilor fetele sunt mai mature cu 2 ani față de baieti, în cazul de față îți imaginezi.
Totuși, dacă exista iubire, înțelegere și puterea de a trece peste răutățile altora cu siguranță relația voastră o sa ajungă departe.
( la fel era situația și dacă era invers).

| 199onur7 a răspuns:

Nu știu frate

| PawsMushroom a răspuns:

E pedofilie