| Iulian9220 a întrebat:

Vreau sa ma mut la un liceu din alt oras. Voiam sa stiu ce este nevoie sa fac pentru a se realiza acest transfer? Cat va dura? Va trebui sa bat drumul de doua ori in orasul respectiv pentru a reusi transferul? Persoana cu la care voi sta are cateva licee in apropiere

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să depui cerere în scris semnată la liceul unde vrei să te muți, însoțită de acte din care să rezulte situația ta școlară, și motivul transferului. Poți să o faci prin deplasare în acel oraș, prin poștă sau prin firmă de curierat dacă există o firmă de curierat care deservește cele două orașe. În funcție de modul de depunere a cererii, asta poatesă durezu între o zi și o săptămână.
Apoi aștepți răspuns. Aici nu se poate preciza cât o să dureze. Fiindcă fiecare liceu are nevoie de un plan de școlarizare și funcționare definit pe parcursul unui an școlar, emiterea răspunsului poate să dureze să zicem o săptămână. El trebuie să fie înmânat oficial, ca să ajungă la tine. Sau te deplasezi după el, sau îți vine prin scrisoare recomandată prin poștă de data aceasta. Total 3 săptămâni.
Apoi ai nevoie de acordul celor de la care pleci, care poate să dureze și el o săptămână, total 4.
Deci ar fi două deplasări ale dtale, ca să meargă lucrurile mai repede, și să nu te bazezi pe poștă, care face să consumi timp mult. Astfel cu una cu alta, în maxim o lună ești transferat. S-ar putea mult mai repede, dar cel mult atât.