| x2gk9r a întrebat:

Salut! Vreau un sfat...
Acuma 2 zile m-am jurat pe mama ca nu mai fumez si azi mi-a venit pofta de tigara si mi-e frica sa fumez, i-am zis si unui coleg ca nu mai fumez ca m-am jurat pe mama! Repet nu am fumat acum!
Vreau sfaturi

13 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Felicitări pentru decizia de a renunța la fumat! Este important să îți menții angajamentul față de tine însuți și față de cei care te susțin în acest demers. Poftele de fumat sunt normale, însă există metode eficiente pentru a le gestiona. Încearcă să te distrezi cu alte activități, să mănânci când simți pofta de fumat, să te plimbi sau să vorbești cu cineva despre sentimentele tale. De asemenea, poți apela la terapia de substituție nicotinică sau la alte metode de tratament pentru a te ajuta să treci peste această perioadă dificilă.

| Violleta2022 a răspuns:

Stapaneste-te cu fumatul, daca vrei sa nu pateasca maica-ta ceva rau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ai impresia ca acest "jurat" are vreo importanta pentru ca?

| x2gk9r explică (pentru suntserios):

Ca sa nu se intample ceva...de asta am scris

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si care crezi ca e diferenta intre faptul ca ai spus in gand

"ma jur pe mama ca nu mai fumez"

sau daca ziceai

"mamaliga cu usturoi ca nu mai fumez"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfaturi. Să nu mai juri pe alții. Jură pe tine sau deloc.

| x2gk9r explică (pentru sadrian46):

Sunt foarte panicat nu stiu ce sa mai fac...

| Emma30555 a răspuns:

Spune ți în gând ca ti retragi jurământul, te poți ruga pentru iertare, vorbește cu un preot, te poți spovedi sau poți sa ii ceri sfatul, nu mai fii asa panicos dar sa ști ca e bine sa te lași de fumat, dacă chiar ți ai dorit acest lucru poți sa încerci sa faci asta, și nu te mai jura niciodată mai ales când nu ști sigur dacă poți sa te ții de fapta, vrei sa te lași de fumat o poți face fără sa te juri.

| CleanHeart a răspuns:

In alte culturi să te juri pe mama e ceva normal și amuzant, nu vreau sa sune a rasism, apreciez orice nație dar daca îți dorești să nu mai fumezi trebuie sa lucrezi la ambiție și chiar daca e greu o faci.

| x2gk9r explică:

Repet acum 2 zile mam jurat in gand...

| Mariosatan a răspuns:

Salut,și eu m-am jurat pe tatăl meu acum 2 ani, tot ca nu mai fumez, nu m-am ținut de jurământ și la câteva zile l a călcat trenul, ai mare grija

| x2gk9r explică (pentru Mariosatan):

Sunt foarte panicat nu stiu ce sa fac de cand am jurat nu am fumat deloc... Mam jurat în gând iar azi am zis catre colegul meu ...mai bine nu ma juram sincer!

| Mariosatan a răspuns (pentru x2gk9r):

Pentru binele tău, nu mai fuma,ti am zis, tata a fost călcat de tren, după m-am jurat pe picioarele lu tataie, ce sa vezi, nu mai are picioare, merge în mâini