| x2gk9r a întrebat:

Salut! Vreau un sfat.
De cand am inceput liceul am cedat phsic fara motiv,am niste prietenii foarte ok ma inteleg bine cu ei rad etc.
Simt ca de fiecare data imi pierd increderea in mine simt ca nu are rost sa traiesc, simt ca lumea ma judeca desi nu e asa.
De ex acum cateva zile am jucat volei in curte cu niste colegi de ai mei si unul din alta clasa mai mare m-a facut:balerina, fata, pi**a.L-am ignorat total pur si simplu l-am ignorat doar ca unii au ras si m-am simtit eu prost mia parut rau ca am tacut si nu am zis nimic.De atunci am cedat si nu stiu simt ca pe zi ce trece sunt din ce in ce mai tacut.Probabil voia atentie desi eu l-am ignorat total.
Sunt baiat, am 16 ani.
Cateodata am incredere in mine dar cateodata cedez si nu stiu ce sa mai fac.
Va rog din suflet dati-mi un sfat sau niste idei sa trec peste.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Poveste cu Creatorul nostru care ne iubește tot ce ai pe suflet, citește Noul Testament și Psalmii cu rugămintea către Creator sa îți vorbească prin Cartea Lui. Viata nu e despre noi, ci despre El.Cine se concentrează foarte mult pe sine ajunge depresiv, cine cauta sa îl cunoască și sa îl iubească tot mai mult pe Creator devine fericit.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana si invata pe rupte, ca asa iti cresti increderea in tine, cand ai numai note de 9 si 10 si toata lumea te admira, toata lumea cauta sa fie in preajma copiilor destepti.

| sierra1 a răspuns:

Parcă am mai dezbătut tema, așa-i?

https://www.tpu.ro/......baieti-si/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi aduc aminte că ai mai postat o întrebare pe aceasta temă. Atunci ți-am răspuns că ai făcut bine că l-ai ignorat.
Știu că uneori ne poate părea rău că nu am ripostat și nu ne-am aparat la timpul potrivit, dar să știi că uneori e mai bine să nu o facem, deoarece situația poate degenera într-o ceartă sau chiar violenta și după cum probabil știi, violenta naște violenta.
Imbarbateaza-te, caută compania prietenilor tai. Susținerea și simpatia lor te-ar putea face sa te simți confortabil și să-ți aline stările de rău.
Să știi că sunt chestii mai rele ce poate patimi un elev, precum bullying constant sau violenta fizica și aceia nu au nici măcar prieteni și nici susținerea familiei sau a profesorilor, așadar, pe lângă ei, tu ești norocos.
Gândește ca un om norocos și pășește ca un învingător. happy

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Dacă îți pasă de părerea altora, o sa te scufunzi tot mai mult.
Pur și simplu încerci prin a petrece timp de calitate cu tine și cum să te iubești.
Dacă spui lucruri nasoale și te judeci aspru, nu o sa evoluezi.

| Namun a răspuns:

Bună!

E normal să treci prin anumite schimbări atât fizice cât și psihice, mai ales în perioada liceului.
Unii elevi își găsesc locul destul de greu într-un colectiv, alții devin bătăuși și lista poate continua.
Îmi aduc aminte de perioada mea din liceu.
Horror...din păcate, nu m-am regăsit deloc, ba chiar am fost bătaia de joc a unora.
Țin minte că în clasa a 12 am pus punct. Pur și simplu m-am maturizat cel mai mult. Am început să nu îmi pese de ce spun de cei din jur despre mine. Ignoram totul sau făceam multă caterincă, iar când lucrurile scăpau de sub control mă impuneam. Nu tăceam, ci mă apărăm.
Bineînțeles nu jigneam nu foloseam violența, însă le dădeam replici la care nu îmi mai puteau răspunde.
Sfatul meu e următorul: sunt multe modalități de a capătă încredere în propria persoană, eu personal ca să scap de gândurile negative făceam sală, exerciții acasă ori în aer liber. Mă destresau.
Ignoră răutățile, câteodată nici nu merită să îți irosești timpul și energia cu unii.
Gândește-te că atât îi duce mintea! Atâta pot!
Știi e o vorbă: vine un câine la tine și începe sa latre de zor. Ce faci? Te pui în patru labe și tu și începi sa mârâi la el? Nu fie îl ignori, fie îl alungi, fie încerci să îl dresezi (dacă ai prins aluzia)
Nu te consuma pentru nimicuri. Fii mai încrezător în tine și lasa prostiile cu cedarea psihicului.
Crede-mă pe cuvânt sunt lucruri de care vei râde în viitor când îți vei aminti de ele. Iar asta va fi unul din ele!

Numai bine! Capul sus!