| Lukasz a întrebat:

Salutare,

A trecut o luna de cand am inceput scoala, dar zici ca am inceput o de 2 ani.
Sa va spun pe scurt : nu vorbesc cu absolut NIMENI din clasa, suntem doar 11 baieti si 20 de fete, cu fetele nu am schimbat nicio vorba, unele nici nu stiu cum ma cheama. Iar baietii au alte interese fata de mine, lor le place sa se laude cu cat s-au imbatat aseara si cu cate tigari au fumat. Din fost clasa absolut toti sunt impreuna, eu cu nimeni. Cel mai bun prieten al meu e in alt liceu si ne intalnim doar in weekend. Sincer nu stiu ce sa fac, stau toate pauzele in banca timid, asteptand sa se termine ziua sa plec acasa. Pe teme nici nu ma mai pot concentra, la mate, fizica si chimie am deja in catalog note foarte mici si de transferat nici nu ma gandesc, e cel mai apropiat liceu si cel mai bun profil.
Ati fost unii dintre voi in situatia mea? Cum ati trecut peste?
Cum sa fac sa treaca mai repede timpul, in generala mereu eram prietenos si sociabil, pe cand la liceu, nici nu-ti dai seama ca fac parte din clasa. Nu ma mai recunosc. Aveam speranta ca voi da de macar UN COLEG cu care sa am aceleasi interese, dar degeaba.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cheia integrării e comunicarea - fără să mai lungim lucrurile

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu vorbești cu absolut nimeni atunci e clar că ai o problemă.

| EGGc a răspuns:

Ideea de integrare este una destul de dificila, oamenilor din "exterior" le este usor sa vorbeasca având în vedere că nu vor sti niciodata in proporții de 100% care este situatia ta, pentru toata lumea a fost diferit asa ca nu poti urma întocmai exemplele lor.
Cred ca primul pas pe care trebuie sa il faci e să te gândești că toti sunt la fel ca tine, toți se află intr-un mediu nou, își doresc prieteni noi si sunt timizi (chiar dacă nu o arata, acele conversații pe care tu probabil le consideri deplasate sunt o metodă de a ascunde timiditatea, de a ieși în evidență și de a atrage lumea).
Nimeni nu fumează pentru ca asta isi dorește (niciodata nu incepi asa), fumează pentru ca asta a fost singura metoda de integrare pe care au gasit-o ei.
Dacă ești diferit e perfect, nu te lasa descurajat de asta, ai doar putin mai mult tupeu. Poate nu cu băieții, dar daca începi să vorbești random un grup, o faci zilnic vei intra fara sa realizezi in acel grup. Imi dau seama ca e greu sa te bagi in discuții cu necunoscuti, dar oamenii probabil nu vorbesc cu tine din acelasi motiv, esti singur si nu încerci, oamenii din exterior te vad ca o persoana care nu vrea sa fie deranjata.
Am avut in clasa un coleg retras si sincer credeam ca nu vrea sa intre intr-o discutie cu mine, o dată a venit la banca mea (si a colegei de banca, evident ) si a intrebat de teme, ce s-a întâmplat cat a lipsit el (a fost răcit o săptămână), a rămas la banca noastră toata pauza vorbind diverse chestii ( de la lectii la ce profesori nu suporta si asa mai departe). In ziua respectivă am avut ore până la 1, a venit la noi (grupul meu de prieteni) si a intrebat ce vom face dupa ce ieșim, a intrbeat daca poate veni si el iar de atunci stam des împreună.
Nu trebuie sa faci la fel, tu o sa iti gasesti singur șansa dar doar cu tupeu (pentru ca cine nu cere, nu primeste).

| Petru535 a răspuns:

Încearcă să mai vorbesti si tu din cand in cand. Mai intreaba ceva pe un coleg, cere ajutorul pentru niste lucruri mici, încearcă sa-ti dai seama care cum se comporta, nu trebuie sa fi la fel ca ei, pentru ca fiecare om e diferit. Tu doar încearcă să pari mai prietenos cu restul lumii si nu mai fi atat de timid. Dacă te respinge cineva, asta e...nu-l bagi in seama, dar nu cred ca sunt toți la fel. Cat despre note si teme... Dacă tu nu înveți lecție de lecție la acea materie, iti va fi greu. Încearcă sa-ti dai silința mai mult.

| Msk2002 a răspuns:

Am fost si eu in locul tau, in clasa a 9a abia schimbam vreo doua trei vorbe cu colegii.Baietii din clasa mea sunt la fel : bautura, tigari, cluburi etc asa ca am inceput sa vorbesc cu o fata iar acum suntem prieteni foarte buni.Nu ai nevoie de prea multi prieteni, in prezent am doar vreo 2-3 prieteni in clasa dar e ok.Trebuie doar sa fii putin mai indraznet si sa incerci sa intrii in vorba cu ei.De exemplu cu colegii de banca sau cu un coleg/colega cu care crezi ca ai avea lucruri in comun sau care e si el/ea mai timid.Te inteleg perfect si stiu ca ti-e greu, sper ca o sa iti gasesti prieteni