| anonim_4396 a întrebat:

Salutare...am un sparnel in cap(nu in encefal). se vede foarte bine si as vrea sa scap de el pentru ca e nasol.
E pe viata acest sparnel?
Cu alte cuvinte parul nu imi creste drept, ci intr-o forma ciudata(sparnel) intr-o parte a capului

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nu stiu ce inseamna sparnel, dar eu cred, de fapt, ca ai vrut sa spui vartej. La unii se gaseste in crestetul capului, la altii in frunte, iar la altii la spate. Acest vartej apare de la nastere si nu cred ca se poate scapa de el, decat, poate, cu operatie estetica, dar nu stiu sigur. Mergi la medicul de familie, care-ti va spune daca se poate face ceva, sau la un dermatolog. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Corina):

In moldova sparnel = titirez

| medicexorcist a răspuns:

Dragul meu, acesta sparnel este cornul ghiavolului. se cunoaste si in zona transilvaniel ca si ciuf dracesc. pentru a scapa de el trabuie sa faci o sedinta de deposedare cu sampon sau sapun de casa. te rog sa imi transmiti daca ai simptome de posedare, agitare sau zvacnire. nu-ti pierde speranta, atat dumnezeu cat si colegii sunt cu tine.