| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare!
ȘI voi aveți probleme cu răul de mișcare?
Eu de exemplu dacă merg cu taicamiu pana undeva în 10 minute mi se face rău. De ce oare? E posibil sa am ceva? De mic am problema asta, mereu vomitam la drumuri lungi sau imi era rău și încercam să dorm!
Oare e mai bine să merg cu trenul? Mie nu mi-a fost niciodată rău în tren și mereu am iubit trenul!
Și din cauza asta nici nu ma pasionează sa dau de școală de șoferi și îs multe alte motive pe lângă asta

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când merg cu autocarul, da, și acum cred că mi-ar fi rău. Dar acum, cu mașina personală, nu am astfel de probleme. Nici cu trenul nu aveam, iar călătoriile cu trenul (mai ales cele in care existau compartimente) le adoram, aproape că nici nu imi doream să mai ajung la destinație, atât erau de plăcute. Poate că din cauza atmosferei, ori a sunetului, pe care îl producea trenul Erau frumoase.
Doar că acum, știi cum e, dacă ai mașină, te folosești de ea.
Nu te obligă nimeni să faci școala de soferi, dacă nu iti place. Nu te faci șofer pe taxi, și gata! )) Iar, dacă iti plac trenurile, poți face un curs / o școală, pentru a fi mecanic de locomotivă. Se câștigă enorm.winking

| Catrice a răspuns:

Cică scapi de asta când conduci tu. Știu și cazuri.

| nyoentox2002 explică (pentru Catrice):

Oricum nu dau de școală de șoferi din mai multe motive:
-De unde 20 de miliaone
-Nu ma pasionează
-Pe o parte ca dau mai mult pe benzină decât merg cu autobuzul(dacă îs într-un oraș mic nu am nevoie de mașină)

| PainTech a răspuns:

Și eu eram la fel când eram mic. Dacă mergeam la un drum mai lung era imposibil să nu mi se facă rău.

Am observat că asta se întâmplă mai ales daca te uiți pe telefon, citești, sau te uiți pe geam, in laterală. Dacă încercăm să dorm îmi era și mai rău.

Dacă te uiți înainte și ești atent la drum în fața o sa observi că nu ai problema asta.

La farmacie găsești pastile pentru rău de mașină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am. De aceea, înainte să plec la drum cu un mjloc de transport pe 4 roți, iau cu 30 de minute înainte un medicament pentru răul de mișcare. La întoarcere senzația de rău nu mai e atât de intensă sau dispare de tot astfel încât nu trebuie să mai iau vreun medicament. happy

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Uni oameni au problema asta. Încearcă ca înainte să pornești să iei o pastila pentru asta. Alte trucuri care la mine merg sunt :
-mă uit în față, la cel mai îndepărtat punct pe care îl văd;
-închid ochii( nu merge mereu)
Important e să nu te concentrezi la ceva, cum ar fi telefonul sau scrisul, desenatul.

| anonimadinAlba a răspuns:

Si eu mai am uneori rau de masina, chiar daca iau pastile. Cu avionul/trenul n am treaba. Si eu am avut problema sa imi fie rau chiar dupa 10min de cand m-am urcat in masina din cauza la cum conduce tatal meu vitreg noua masina (avand 300cai putere prinde rapid viteza si tot punea frane si etc). Daca stai in fata si vezi drumul nu iti e mai ok?

| nyoentox2002 explică (pentru anonimadinAlba):

Am stat și în fata lângă taicamiu și tot îmi este rau