| partymaker999 a întrebat:

Vreau sa imi traiesc viata si nu prea pot, m-am nascut intr-o familie foarte religioasa care respecta cu strictete toate regulile si sunt si eu obligat sa le respect, treaba e ca eu nu vreau sa fiu cum vor ei, sa ma duc la biserica si din astea. Eu vreau sa imi traiesc viata si sa ma distrez dar nu am cum... daca imi vopsesc parul se iau de mine, daca ascult muzica se iau de mine, daca ma imbrac mai altfel se iau de mine, ei daca vad pe cineva cu parul vopsit sau imbracat mai altfel il fac satanist si trebuie sa ma duc la biserica dar eu nu vreau sa ma duc si de fiecare data imi spun ai grija ca vei fi pedepsit si altele, pe o parte nu vreau sa fiu pedepsit dar pe de-o alta vreau sa imi traiesc viata ca pana la urma azi suntem maine nu mai suntem si am trait degeaba daca nu am facut ce ne-a placut in viata si cand mi-am tinut ziua era ca la mort, ce bucurie, ce distractie o masa cu 2 sticle de suc si 2 prajituri, ce prieteni, ce muzica? Nu ca nu a fost bine cu niste sticle de suc si niste prajituri, doar ca nu a fost distractie, ma asteptam si eu la ceva muzica/bautura pana la urma am facut 18 ani odata in viata si nu am voie sa am orice prieteni ca cica ma influenteaza in mod negativ. Plus ca de mic ma tot protejau extrem de mult, nu ai voie sa faci aia, nu ai voie acolo, nu aveam voie sa sar intr-o groapa unde se jucau copii ca cica ma lovesc si imi rup ceva sau altele straight face am devenit fricos din cauza asta. Iar marea intrebare e cum as putea sa imi traiesc viata si sa fac tot ce vreau? Adica daca vreau sa imi fac un tatuaj sa imi fac si sa nu imi zica nimic, sa ma lase nu sa imi tot spuna ai grija ca vei fi pedepsit ca mergi in iad si etc.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai ce să faci din păcate decât să aștepți momentul când o să poți pleca de acolo, să fii indepdent și să faci ce vrei și cum vrei... Cât timp ești pe banii lor cam trebuie să accepți stilu de viață că de schimbat mentalitatea clar nu e cazu, sunt prea îndoctrinați

| Rux04 a răspuns:

Bună. Ce vârstă ai? Dacă ai un loc de muncă eu zic să te muți de acasă. Nu poți sta toată viața cu ei.

| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă ai?

| Donsavas a răspuns:

Ok,părinții tăi sunt mai limitați. Dar tu ce scuza ai? La 18 ani n ai invatat ca nu trebuie sa te iei dupa turma?
De ce e asa important pentru tine sa te tatuezi, vopsesti? Crezi ca esti mai interesant asa? Asta e doar un mod prostesc de a atrage atenția asupra ta. Nu te lasa influentat de lume dacă tot vrei sa ti trăiești viata. Cum nu vrei sa te manipuleze părinții, nu lasa nici lumea sa te învețe cum se trăiește.

| mitzok a răspuns:

Toti zic de mutat, cam greu cu mutatul, daca esti major, cum ai spus, poti sa cauti un loc de munca bun (2500-3000 de lei) de unde iti poti plati chiria sau daca ai planuri de viitor iti poti lua direct un imprumut bancar, si asta e greu. Parintii mei deja isi bat capul ca vor sa imi ia mie casa ca la 20 21 de ani cand ma angajez sa stau singur, trebuie sa tragi tare, viata e grea pe cont propriu, poate ai niste cunostinte, prieteni, colegi iesi cu ei, adapteaza te daca iti place ce fachappy

| Foame a răspuns:

Consider ca ai doua variante:
1.Stai la cheremu lor toata viata si joci dupa cum ti-se canta
2.Iti iei viata in maini(dar tin sa te anunt ca nu este usor)

Acum tu stii ce ai de facut.

| gigimondialuuuu a răspuns:

E foarte nașpa situatia...sincer
Parerea mea e că părinții tăi ar trebui să iasă din casă și să observe că numai ei au un astfel de comportament obsesiv față de copilul lor.
Trebuie să porți o discuție serioasă cu ei
Baftă

| corbulalbrosu a răspuns (pentru gigimondialuuuu):

Cu cine sa vorbeasca?
Ma intreb daca-ti dai seama despre ce fel de oameni este vorba?
Din nefericire pentru bietul baiat, s-a nascut intr-o familie de SECTANTI religiosi HABOTNICI care se conduc dupa LEGI NUMAI DE EI STIUTE
Singurele 2 variante posibile in astfel de situatii, sunt cele care au fost precizate de utilizatorul @Foame :
1. Stai la cheremu lor toata viata si joci dupa cum ti-se canta (zilnic in biserica)
2. Iti iei viata in maini (dar tin sa te anunt ca nu este usor), dar vei trai... LIBER.
SIncer esti de compatimit. Multa sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da știu, e o situație foarte complicată