| DeikrAndrei a întrebat:

Sunt a 9 a la mate- info si deja nu mai suport tampenia de matematica si fizica si chestii d-astea, in schimb imi place romana, engleza, instoria si geografia, sunt foarte sociabil si imi pace sa ajut oamenii. Merita sa ma mut in clasa a 10 a la stiinte sociale? Pe semenstrul al doilea nu am cum sa intru.

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Eu zic ca da, MERITA. De ce ai face 4 ani ceva care te streseaza, din care oricum nu-ti vei alege o meserie, probabil? Pierzi 4 ani din viata degeaba. Eu asa as face daca as fii in locul tau.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat deja funda
nah glumesc
nu o vreau
si este imi plac* ca tot vrei la uman
deci
si eu am fost in aceeasi situatie
si m-am mutat la filo-bilingv
(nu pentru ca as uri chiar atat de mult matematica, dar vreau sa fiu profesoara de romana deci da u got it)
daca vrei la ss o sa ai noroc ca din a 11-a nu mai faci latina
si chiar daca la mate-info n-ai facut deloc
in general profesorilor nu le prea pasa
dar e doar un an, oricum te trece, e latina eh
dar o sa fie foarte greu sa inveti toate terminatiile alea, gandeste-te ca sunt 5 declinari, dintre care a treia se imparte in doua
si la fiecare ai singular si plural la feminin/masculin/neutru (in afara de prima, care nu are neutru) DAR MA ROG SIGUR N-AI INTELES NIMIC
INSA O SA DESCOPERI SI TU CAT DE NASPA E

continuand
intr-un fel e mai bine ca te muti de la anul
eu m-am mutat la jumatatea primului semestru si am avut o gramada de recuperat la romana, istorie, geografie, logica, germana (poate franceza in cazul tau sau idk) si crede-ma ca e foarte greu
gen te trezesti cu un teanc de lectii in fata
si pe nimeni nu intereseaza ca trebuie sa inveti la toate, dar nah, poate exagerez putin
eu am reusit sa ajung la zi cu tot
mai putin cu latina rip
asa daca te muti de la anul
o sa fie gen materia de la inceputul anului si o sa te descurci
din a 11-a nu mai faci fizica, biologie, chimie, dar mate o sa ramana (2 ore pe saptamana, dar e foarte usooor, comparativ cu m1 de la real)
o sa ai in schimb o ora de stiinte
si din cate stiu
tot din a 11-a doar 3 ore de romana pe saptamana (eu la filo o sa am 5 sau 6 yaaas)
3 de istorie (din a zecea chiar)
si 3 ore de engleza (asa e si la filo simplu, dar pentru ca sunt la bilingv, eu am 6)
in a 12-a 3 ore de filosofie (eu doar 2 mna viata trista)
si la bac dai romana, istorie, la alegere dintre geografie/logica/psihologie/economie/filosofie
si competentele alea la engleza pe care le da toata lumea

profilul umanist e supeeer
daca iti place ceea ce faci
si hm daca te muti la ss
in a zecea o sa dai obligatoriu teza la romana, engleza, psihologie si la alegere intre istorie/geografie (eu am ales istoriaaaa, adica se da si la bac, iar geografia e naspa bleah)

o sa fie okay dude
important e sa faci ce iti place
si sa simti ca esti fericit
si impacat cu tine insuti pentru alegerile facute
just go out there and show them what you can do

| DeikrAndrei explică (pentru anonim_4396):

Ah, pacat ca am dat funda deja laughing Merci de raspuns. Nu urasc nici eu matematica, dar din clasa a 11 a se-nput treaba. Vreau sa merg la academia de politie. Bafta si tie, ma frend happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeikrAndrei):

Mersiiii hug