| JustAsimpleUser a întrebat:

Salutare TPU, am foarte mari probleme de caracter si nu stiu ce sa fac. Vreau sa spun ca ceea ce gandesc si ceea ce fac nu au nici o legatura...sunt foarte foarte curios despre tot ce tine de Divinitate si vreau sa fiu mai aproape de Dumnezeu, daca el chiar exista, propunandu-mi(nu sunt sigur ca e scris corect laughing ) in unele momente sa merg la biserica sa ma rog sa incerc sa inteleg privind din mai multe parti "Divinitatea". Acest lucru il fac de obicei seara, cand sunt singur, iar ziua cand ar trebui sa fac ceea ce mi-am propus mi se pare ciudat/aiurea fara sens si nu mai fac acel ceva. Vreau sa devin un psiholog si totusi, in discutiile cu ceilalti sunt convins ca as vrea sa fiu orice altceva ..nu stiu sa va explic mai multe, nu prea stiu ce sa fac..psihologii nu prea ii vad bine, pentru ca majoritatea urmeaza un anumit plan..sau un target ..nu ii intereseaza in amanunt de viata ta, ei doar vor sa faca bani si sa treaca la urmatorul client ..si daca nu ma insel nu asta este ceea ce presupune meseria.De aceea as vrea sa ma fac psiholog, sa ajut alti oameni si nu cum o fac cei actuali, si totusi mi-e frica de ceea ce as putea face acelor oameni, pentru ca eu sunt cel ce am nevoie de ajutor, nu prea pot sa inteleg cum functioneaza lumea asta, vreau sa ajut oameni petru ca asta simt ca ar trebui sa fac dar si pentru ca asta simt ca este rolul meu.
Am 17 ani, am uitat sa mentionez, in caz ca puteti sa-mi raspundeti la o intrebare si v-ar ajuta detaliul acesta.
Intrebarea este : De unde stiu ca fac ceea ce trebuie sa fac si de fapt nu sunt cu totul impotriva a ceea ce Dumnezeu sau cel de sus ar vrea sa fac? Stau sa ma gandesc ca totul in jurul nostru este fals, tot, absolut tot, daca Dumnezeu nu exista si este altcineva acolo sus care are grija de noi, si noi habar nu avem, am foarte multe intrebari si nu cred ca cineva mi-ar putea raspunde la macar una din ele cu toate ca as vrea sa stiu ca ar fi cineva acolo in care sa pot avea incredere si sa ma ghideze fara nici un interes

8 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Doar fiindca vrei sa ajuti oamenii, nu inseamna ca trebuie sa devii fix psiholog. Poti sa devii si gunoier sa ajuti oamenii.

Sa incerc sa ma prefac ca nu m-ai enervat cand mi-ai dat la cealalalta intrebare un raspuns total fara sens si sa incerc sa trec peste propriul sictirism, sa iti raspund normal la intrebare.

Eu, cum sunt o persoana care nu crede in Dumnezeu, iti voi zice viziunea mea.
Oricat o sa il cauti pe Dumnezeu, n-o sa-l gasesti. Vrei sa fie cineva acolo sus care sa te apere. Dar ghici ce, daca esti aparat intr-o situatie, nu inseamna ca te-a aparat fix Dumnezeu.
Daca chiar el te apara, e doar un zeu rau, care nu merita slujit. Asta pentru ca te apara pe tine, il apara si pe criminalul care a ucis 50 de oameni, dar nu il apara si pe preotul care a dus credinta mai departe.

Asa zisele miracole sunt doar niste lucruri care se intampla pentru ca exista posibilitatea intamplarii lor. Daca un lucru nu incalca legile naturii (ale fizicii, ale geneticii, etc.), oricat de putin probabil ar fi acest lucru, el se va intampla la un moment dat, tot repetandu-se.

Mai bine te axezi pe ce vrei sa faci in viata, nu pe cine vrei sa slujesti.
Iar daca vrei sa devii psiholog, nu vad de ce te-ar opri faptul ca ceilalti psihologi vor doar bani. Fii tu mai bun ca ei si ajuta-ti pacientii cum se cuvine.

| JustAsimpleUser explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Hahaha, pareai cam increzut de aceea ti-am dat acel raspuns laughing
Nu, nu vreau sa fie cineva acolo sus care sa ma apere, vreau doar sa cred ca e cineva acolo sus care o sa aiba grija de mine si dupa ce mor si nu accept ideea ca dupa ce o sa mor nu o sa se mai intample nimic, omule, gandeste te ca Dumnezeu este o teorie mult mai plauzibila decat treaba cu maimuta, nu mi spune tu ca tot ce cunosti a aparut de nicaieri, ca s-a materializat de undeva fara nici un ajutor "supranatural " nu sunt in stare sa ti explic in scris, dar in mare parte, atat vreau sa-ti zic, acum cateva zile am avut o experienta devastatoare pentru mine, si de aceea imi pun atat de multe intrebari, mult mai multe ca inainte...Acum 1 an sau ceva de genul am visat un "cliseu" si exact cum am sa ma simt dupa aceea de acum 5 zile ...am ramas blocat cateva minute dupa ce i-am dat raspunsul unei fete inainte ca aceasta sa apuce sa zica ceea ce voia sa ma intrebe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru JustAsimpleUser):

De fapt, Dumnezeu nu e mai plauzibil decat treaba cu maimuta. Poate este pentru tine.
Si dupa ce mori o sa fie exact la fel ca in perioada de dinainte sa te nasti. Ai fost mort atatea miliarde de ani si n-ai simtit nimic.
Ai putea, in schimb, sa il privesti pe Dumnezeu dintr-o perspectiva deista, cum fac eu. Ii zic Dumnezeu, dar e mai mult doar un creator. Consider ca un cercetator dintr-un posibil multivers sa se fi jucat in laboratorul lui si accidental sa fi creat acest univers al nostru. Eu n-am nicio treaba cu el, nu-i datorez nimic si sunt convins ca dupa moarte n-o sa se intample nimic.

Coincidentele se intampla mai des decat iti poti imagina.
Uite un exemplu, sansa sa gasesti doua persoane cu aceeasi zi de nastere depaseste 50% in doar 23 de indivizi. Asta daca ii compari doi cate doi.
Serios, totul tine de sansa.

| JustAsimpleUser explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Deci vrei sa spui ca e ok..se mai intampla sa raspunzi unei persoane inainte ca aceasta sa te intrebe ceva, nu? laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru JustAsimpleUser):

Vreau sa zic ca e posibil. Plus ca, uneori, in functie de imprejurimi, poti anticipa ce vrea sa intrebe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De obicei nu ma bag unde nu imi fierbe oala. Mi se pare interesant cum tu il indrumi pe baiat sa imbratiseze crestinismul (sa se duca la biserica, sa se roage), dar, in acelasi timp, ii sugerezi unii autori care nu au nicio treaba cu crestinismul, spre exemplu Hugo, Voltaire si Rousseau. Ba chiar Voltaire mai si face o critica constanta la adresa crestinismului.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Da, asa e. Nu-i poate face rau mersul la biserica.
Nu sustin ideea de Dumnezeu, dar critica traditiile crestine, credintele crestine.

| JustAsimpleUser explică:

Inteleg ce vrei tu sa spui, dar simt ca nu ma poate ajuta nimeni, doar eu ..insa nu stiu cum sa o fac, cat despre informat. nu stiu cum sa-ti spun dar inteleg majoritatea teoriilor cu maimutele sau cele mai ortodoxe. ..insa o chestie nu pot sa pricep si anume daca noi suntem facuti de Dumnezeu, El de cine este? ca nu poate sa fii aparut asa din nimic.buf si gata, acolo ma blochez mereu, cand ma gandesc de unde a aparut Divinitatea...