| Username77 a întrebat:

Am pus aceasta intrebare cu scopul de a primi ajutor. Inainte sa citesti cele intamplate, trebuie sa implinesti urmatoarele conditii : SA NU FII HOMOFOB, iar daca esti, sa nu faci hate speech.
Am 16 ani. Sunt la liceu. Sunt sociabil, am prieteni, am hobby-uri.
EU - m-am nascut homosexual (da ma, homosexual). Ma atrageau baietii de mic. D-abia de pe la 7-8 ani am aflat de LTGB, de ce se intampla in lumea asta frumoasa. Bineinteles ca m-am speriat, m-am interiorizat si mi-am creat o personalitate a societatii, cat si a mele. Incercam sa ma inlocuiesc laughing))), incercam sa ma schimb. Ma minteam ca un prost. Am incercat sa ma indragostesc de fete. Am avut relatii (nu sexuale). Pana cand, m-am indragostit de cel mai bun prieten. M-a frustrat asta tare. I-am spus. M-a lasat sa il tin de mana sa stau cu capul pe umarul lui. Dar eu stiam ca incearca sa imi fie bine, chiar daca lui nu ii era. Si m-am indepartat de el : ca sa nu mai fiu indragostit de el, sa il uit (pentru ca nu il mai puteam a-l obliga sa faca asta).
Am suferit o gramada, dar asta e partea a doua. Totusi, era asa de vizibila supararea asta, incat in doua saptamani toata lumea stia ca sunt suparat, dar nu si de ce. I-am povestit unei fete, nu a avut ce sa spuna. Dar m-a acceptat.
I-am povestit colegului recent si nu a avut ocazia sa imi puna intrebari.
Si i-am scris profesoarei de romana in teza in vreo 3 pagini ca,, Viata nu e intotdeauna usoara, evident - NU". Ii astept reactia, pentru ca ma inteleg foarte bine cu dumneaei, dar mi-e ca ii spune dirigintei (sunt bune prietene), iar diriginta are o gura cam sparta. XD
Mie mi-au trecut aceste sentimente fata de fostul BF. Bineinteles ca mi-a spus ironic ca e legal sa fii gay si sa ma indragostesc de altul. Ce frumos. Va spun eu ca asta daca are ocazia sa spuna ceva despre mine, o va face categoric.
Ma simt pus la perete, vad numai ziduri in fata.
Mai e si un tip de 26 de ani care ma implora sa ne intalnim face to face. Una dintre glume ar fi sa ii cad in plasa sau nu stiu. Sa apar in reclamele in,, 4/10 copii se intalnesc cu necunoscuti de pe net si se trezesc, pardon, nu se mai trezesc." Il simpatizez.
Ce urmeaza sa va intreb este CE MA FAC? Sunt frustrat si ma vad intr-o depresie indelungata. Ma simt al nimanui si singur. In curand marginalizat sau mai stiu eu ce. Orice sfat e bine-primit. Dar sa nu porniti razboaie p-aici, multumesc.

Răspuns Câştigător
| SebylVane1890 a răspuns:

Habar nu am ce ar trebui sa faci.Sincer.Dar de un lucru sunt sigura:nu ai motiv sa te simti marginalizat si pus la zid.Asa esti, e dreptul tau sa fi fericit, indiferent de parerea lumi, care, sa fim sinceri, e formata din 10 dobitoci inchisi la minte si care vad cu ochi de cal si alte 978 de persoane care nu au tarie de caracter sa gandeasca pentru propria persoana asa ca aleg calea mai usoara tinand si ei cu 'judecatorii'.
Zidurile pe care le vezi in fata le poti dobori oricand.Nu sunt definitive.Trebuie doar sa te accepti, sa prinzi curaj sa nu-ti mai fie rusine de sentimetele tale, si sa cresti.Trebuie sa cresti ca sa intelegi ca nu vei fi acceptat usor, si nici de toata lumea.Asta e sigur.Trebuie doar ca tie sa nu iti pese cine te accepta, decat daca persoana aia chiar merita sa fie luata in considerare. Daca nu, da-i naibii de frustrati!
Vorbind de ala de 26 de an: stai departe.Stiu ca asta sti si tu,dar presupun ca voiai sa te asiguri ca nu esti singurul care considera socializarea aluia ciudatabig grin
Eu, sincer vorbind, nu te pot intelege in adevaratul sens al cuvantului, nu am de unde sti ce simti sau prin ce treci, dar te asigur ca mai exista si oameni deschisi la minte care nu formeza pareri preconcepute.Intr-adevar nu multi la noi in tara, dar daca vorbim global, formidabil de multi.
Tu esti un om care merita tot respectul si toata dragostea, indiferent de orientarea pe care o ai.Toti suntem demni de multe lucruri, dar nu multi au curajul sa vorbeasca liber de ceea ce simt, sau macar sa incerce sa inteleaga.Pentru asta ai respectul meuhappy

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca asta simti tu, daca asta ti-a fost menirea sa te indragostesti de baieti, de ce sa te simti judecat? Pana la urma, toti alegem ce vrem, liberul arbitru. Nu te intalni cu acel tip de 26 de ani, poate sa fie vreun pedofil, mai ales ca tot insista mult, are el planuri ceva. Daca spui ca este o pasiune mai veche homosexualitatea pentru tine, incearca sa te duci prin localuri speciale pentru gay ( cu siguranta sunt in fiecare oras asa ceva), acolo poti sa cunosti cu adevarat unul pe masura ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va fi totul ok. O sa gasesti pe cineva ca tine.
Nu e nevoie sa spun multe, pentru ca nu repet ce au spus altii laughing.
Bucura-te de viata asa cum e.

| Madesz a răspuns:

Nu e nimic daca esti gay... Faci ce iti spune inima. Nu te lua dupa gura lumii... Si zic sa nu te duci dupa omul ala sa va intalniti, nu ai de unde sti ce fel de om e... Mai sunt si alti gay in Romania... Sper sa nu te superi ca ti-am dat sfatul asta atat timp cat sunt fata happy. Putem fi prieteni?

| DumnezeuTatal a răspuns:

Hehe, ce normal. laughing
Pai, ai grija cu ala de 26, homosexualii de pe net is toti frustrati sexual.
Cat despre BF, pai daca nu e gay, nu poti sa-l faci gay, nu? Oircum, din cate vad toti homosexualii se indragostesc la un momendat de prietenu' cel mai bun.
Incearca sa cunosti alti gay, sa vezi ce si cum.

| Nitunitu a răspuns:

Vorbesti exact ca o femeie. Se pare ca te pot ajuta femeile in situtia asta si poti avea multe prietene care sa te ajute. Atat am de spus...

| NoRegretsxx a răspuns:

Ca sfat, nu te intalni cu el. Poate sa fie si cel mai cel din lume..nu e recomandat. Sa astepte sa te mai `coci`si apoi daca e cazul sa va vedeti. Nu trebuie sa te vezi cu el ca te simti tu frustrat ca nu mai ai treaba cu bf`ul tau, asta e, trece, da`ti timp.
Cum a zis si DumnezeuTatal, incearca sa cunosti alti gay, diversifica, nu trebuie sa ramai blocat. Iar tu da, esti un copil si trebuie momentan sa experimentezi `de la distanta`sa zic asa toata treaba asta cu relatiile. Momentan nu ai avut nici una cu un partener pe care ti`l doresti si tu. Incearca. Cane vei fi mai mare da`ti intalniri cu tot felul de pularai fara nici o problema, dar acum nu e cazul.
Bafta multa! happy

| Astaeunnickname a răspuns:

Bună. Îmi imaginez că e greu să te plimbi de mână cu un băiat pe stradă în România... Dar ţine aproape prietenii care te acceptă aşa cum eşti şi, spre binele tău, stai la distanţă de cei despre care ştii că sunt „homofobi". Cât despre tipul de 26 de ani... Nu te cunosc personal, dar mai bine nu te întâlni cu el. Adică una la mână, mi se pare că e o diferenţă cam mare şi doi, nu cred că-i a bună că insistă.

happy