| Crush247 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, am terminat clasa a XII- a, am luat bacalaureatul cu 8, 70 si habar nu am la ce faclultate sa dau :/.
Initial am avut de gand sa merg la Psihologie (Iasi sau Bucuresti), dar dupa ce am discutat cu un prieten care a terminat facultatea de Psihologie din Iasi m-am razgandit, deoare-ce sunt foarte multi ani de investit ( 3 ani facultatea, 4 ani masteru si inca 3 ani doctoratul ).
Eu in liceu am terminat profilul uman specializare Stiinte Sociale, si habar nu am unde altundeva sa dau.
As prefera o facultate care sa nu dureze mai mult de 4 maxim 5 ani si sa pot face ceva cu ea dupa ce o finalizez.
Are careva vreo idee?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate facultatile au 3-4 ani licenta, 2-3 ani masterul, blabla doctoratul laughing nu numai Psihologia.

| Crush247 explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu, dar daca tu ai terminat academia de politie / jandarmerie / armata sau poate contabilitate, te rog sa ma anunti si pe mine de unde ti-ai luat doctoratul sau masteru' :/ laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crush247):

Am o prietena la contabilitate care face masterul, mai informeaza-te.

| Crush247 explică (pentru anonim_4396):

Masteru ca masteru, da de doctorat laughing) :V :V

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crush247):

Sa stii ca nu te obliga nimeni sa faci masterul, doctoratul, nici la Psihologie, nici in alta parte, decat daca ai nevoie de el pentru un job anume si chiar iti doresti asta.

Cunosc persoane care au venit in orasul meu sa faca Psihologia, si-au luat licenta si s-au carat acasa sa predea, sa faca alte n chestii cu diploma aia.

Degeaba faci o facultate, daca nu e ceea ce trebuie si te ghidezi dupa "cat de repede scapi de ea". Iar locuri de munca poti gasi cu orice facultate, daca te implici si nu treci prin facultate ca prin apa, numai de dragul de a face una.

| Crush247 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg, multumesc foarte mult pentru sfaturi!