| Crush247 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, am terminat clasa a XII- a, am luat bacalaureatul cu 8, 70 si habar nu am la ce faclultate sa dau :/.
Initial am avut de gand sa merg la Psihologie (Iasi sau Bucuresti), dar dupa ce am discutat cu un prieten care a terminat facultatea de Psihologie din Iasi m-am razgandit, deoare-ce sunt foarte multi ani de investit ( 3 ani facultatea, 4 ani masteru si inca 3 ani doctoratul ).
Eu in liceu am terminat profilul uman specializare Stiinte Sociale, si habar nu am unde altundeva sa dau.
As prefera o facultate care sa nu dureze mai mult de 4 maxim 5 ani si sa pot face ceva cu ea dupa ce o finalizez.
Are careva vreo idee?
Dau funda celui mai bun raspuns happy.

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Poți munci când îți faci masterul sau doctoratul, nu e necesar să sugi degetul părinților vreo 10 ani până termini și le ai pe toate. Și nu mă refer să lucrezi la Mc, ci în domeniu, sau ceva oricum asemănător.

Chiar dacă dureză, e vorba de psihologie, e cevade viitor, eu zic că merită.

Nu știu unde să te duci, dar nu te duce la IT decât dacă ai terminat mate-info sau ceva asemănător.

Încearcă geografie-turism. Soră-mea e acolo. Fac excursii și pierd timpul 4 ani. Dacă îmi amintesc bine, la un curs desenau. Nu știu ce e in neregulă cu facultatea aia.

| Crush247 explică (pentru LoveSleep):

Aici se pune si problema alt-fel, unde o sa lucrez in domeniu? cine ma ia de pe bancile scolii ca si psiholog ca sa pot sa imi dau mai departe masteru si doctoratul? o.o