| Knife00 a întrebat:

As vrea sa-mi fac un tratament de albire a dintilor. Si va cer parerea tuturor, doar sa-mi spuneti in ce consta foarte detaliat, cat mai detaliat si sa-mi spuneti cam tot ce ar trebui sa stiu. CAT MAI DETALIAT! Multumesc anticipat.happy

3 răspunsuri:
| Psihedelic777 a răspuns:

Drept sa-ti spun, ti-as recomanda sa nu iti faci.Pentru ca nu prea are rost.Adica il faci, te tine o perioada de timp iar dupa revin la loc sa zic asa.(de obicei chiar mai rau). Plus ca sensibilizeaza dintii.Nu prea e bun sa stii.Cel mai bine e spalatul pe dinti zilnic(nici exagerat) si traditionalul bicabonat de sodiu cu lamaie. Faci ce vrei oricum, dar asta e parerea mea.Bafta oricumhappy

| Mimzy a răspuns:

Sincer,nu iti recomand, deoarece smaltul se va slabi, dintii vor deveni mai sensibili si stiu ce inseamna sa ai dinti sensibil, nu e deloc placut mai ales la masa cand trebuie sa mesteci...
Daca vrei un "tratament" de casa, iata unul:
1)ia bicarbonat de sodiu.
2)intr-un castron, pune o lingurita cu bicarbonat, dupa care pune suc de lamaie!
3)amesteca pana cand se transforma intr-o pasta;
4)foleste-o ca sa te speli pe dinti;
ATENTIE
NU trebuie sa folosesti asta mai mult de o data/saptamana, deoarece, asa cum am spus orice lucru bun are si un dezavantaj si vei avea parte de sensibilitate dentara.

Sper ca te-am ajutat! ^_^

| Knife00 explică:

Multumesc de raspunsuri, dar am auzit de la cei care au facut ca sunt sensibili doar o perioada..pt ca pe urma se face tratament de desensibilizare si cica tine si 2-3 ani daca ii ingrijesti calumea. Cei care au facut au zis ca de fapt dintii nu patesc nimic, doar se albesc..cica nu dauneaza. Nici nu mai stiu ce sa cred thinking